Papoušek noční objeven i na Velké písečné poušti v severozápadní Austrálii

UVNITŘ VIDEO – Rozmazaný snímek z fotopasti a noční nahrávky hlasu odhalily další lokalitu, kde žije vzácný papoušek noční, který byl donedávna považován za vyhubeného. Jde o Velkou písečnou poušť v severozápadní Austrálii. Místo je vzdálené 1 500 kilometrů vzdušnou čarou od Broomu v Západní Austrálii, kde byli papoušci noční odhaleni naposledy. Nahrávka hlasu takřka vylučuje možnost záměny s jiným ptačím druhem. Podle vědců na dané lokalitě s jistotou žije jeden, ale nejspíše celá nová populace těchto velmi nenápadných a plachých ptáků. Informoval o tom zpravodajský server ABC.
Koordinátor místních rangerů Jamie Brown, který stojí za nápadem umístit na lokalitu fotopast, slyšel od místních lidí příběhy o nepolapitelných ptácích. „Moje babička se je pokoušela chytat, když byla ještě dítě,“ vzpomíná. „Vyprávěla nám, že jako dítě slýchávala papouška, co píská jako píšťalka.“ Objev snímku papouška nočního z fotopasti šokoval Alexandra Watsona z Kimberleyského programu Světového fondu pro volně žijící živočichy. „Ráno jsme kontrolovali všechny naše SD karty z fotoaparátů a přehrávali snímky na notebook. Když jsme spatřili tu fotografii na počítači, všichni jsme byli hrozně nadšení a nemohli jsme uvěřit, že jsme ho opravdu zachytili,“ líčí Watson.

Čtyři roky neustálých objevů

První reálné pozorování papouška nočního po více než sto letech oznámil v roce 2013 ornitolog John Young. Na utajené lokalitě v Queenslandu se mu podařilo nočního ptáka nejen vyfotografovat a natočit, ale dokonce i chytit. Později byla ve stejném australském státě objevena další populace. Začátkem letošního roku se podařilo nalézt peří papouška nočního v Jižní Austrálii a nakonec zde byl i vyfotografován. „Hodně nám pomohl fakt, že od roku 2013 známe jeho hlas, takže ho můžeme poznat,“ míní Alexandr Watson. „Před rokem 2013 vědci nevěděli, jak se ozývá. Navíc máme bioakustické nahrávky, které mohou na dálku přilákat další ptáky,“ dodává.

K TÉMATU: Čtvrtý australský stát hlásí objev papouška nočního: v Jižní Austrálii byl zjištěn po více než 100 letech

Velkou písečnou pouští ale objevy nových biotopů papoušků nočních zřejmě nekončí. Server ABC má informace o potvrzených hlasových projevech těchto ptáků na dalších dvou lokalitách v Západní Austrálii. Tyto objevy teprve budou oficiálně oznámeny. „Během několika málo let se vyhlídky papouška nočního dramaticky zlepšily,“ konstatuje Alexandr Watson. Podle Jameiho Browna objevy papoušků nočních legitimizují práci, kterou odvádí skupiny domorodých rangerů ve vzdálených částech Austrálie. „Pokud nám lidé chtějí pomoci chránit tyto ptáky, mohou nás finančně podpořit, abychom mohli pokračovat v této práci, udrželi jejich biotopy netknuté a chránili je před požáry, které by mohly zničit jejich hnízda,“ uzavírá Jamei Brown.

Úvodní foto: Wikimedia Commons
Předchozí článek

Třetí hnízdění araraun v paneláku: jak přijaly a nakonec odmítly podložené mládě arakangy

Dálší článek

Poslední sezóna neofém oranžovobřichých? Ze zimovišť se vrátilo pouze 10 ptáků, samí samci

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější