Čtenáři Ararauny vyslyšeli výzvu a zavalili výrobce rybářských mušek papouščím peřím

Nečekaný ohlas vzbudila výzva serveru Ararauna.cz chovatelům papoušků, aby podpořili výrobce speciální mušek pro rybáře Břetislava Kašpara a zaslali mu peří z exotických ptáků. Na srpnová článek Ararauny reagovalo velké množství čtenářů. Zásoby peří výrobci mušek vydrží na hodně dlouho. „Chtěl bych moc poděkovat za zaslané peří a pírka. Bylo jich mnohem více než jsem čekal a doufal, a většina z nich bude pro mne použitelná při vázání mušek a v budoucnosti tak dojde k užitku,“ napsal Břetislav Kašpar redakci Ararauny. „Ještě jednou díky! Skutečně mne ochota lidí velice mile překvapila a nezbývá mi než dodat, že dobrý člověk ještě žije.“
Výrobce mušek se koncem letních prázdnin obrátil na web Ararauna.cz s prosbou, zda by mu nezprostředkoval papouščí peří. „Ve volném čase váži klasické lososí mušky, a na ně sháním peří z ary ararauny, především ocasní a pak také žluté peří z arů arakang (s modrým koncem nebo i bez),“ vysvětlil. Speciální rybářské mušky s papouščím peřím bývají pět až sedm centimetrů dlouhé, na jejich výrobu je nejlepší ocasní peří, ale podle Břetislava Kašpara lze použít prakticky i jakékoli jiné. „Na každou mušku potřebuji dvě pírka, která se umisťují proti sobě,“ přiblížil Břetislav Kašpar.

Břetislavu Kašparovi dorazila pěkná hromádka dopisů s papouščím peřím (Foto: Břetislav Kašpar)
Zásoby papouščího peří postačí na výrobu desítek rybářských mušek (Foto: Břetislav Kašpar)
Čtenáři Ararauny papouščím peřím opravdu nešetřili (Foto: Břetislav Kašpar)

Papouščí peří připomíná motýly

Jak se takové peří používá a jaké mušky z něj mohou vzniknout, se můžete podívat na speciálním YouTube kanálu, který výrobce mušek provozuje. Na stránce B&K ‖ Břetislav Kašpar – Fly Fishing & Fly Tying je 38 videí s různými druhy mušek, z nichž některé evokují skutečné larvy, jiné zase křídla hmyzu nebo motýlů. Právě motýlí křídla mají připomínat papouščí pírka na rybářské mušce. Břetislavu Kašparovi nakonec od čtenářů Ararauny dorazila nejen pírky z arů araraun a arů arakang, ale také od několika druhů amazoňanů, kakadu a dalších druhů papoušků. Většinou šlo o peří od domácích mazlíčků.

K TÉMATU: Rybář shání papouščí peří na výrobu speciálních mušek na chytání lososů

Muškaření je speciální způsob sportovního lovu ryb, při kterém se používá návnada podobná hmyzu a jeho různým vývojových stádiím, ale i jiným organismům. Mušky se vyrábí z umělých nebo přírodních vázacích materiálů. Rybáři je poté nahazují do míst, kde předpokládají přítomnost dravých druhů ryb, například pstruhů nebo lososů. Mušky lze ale také nechat volně plavat po proudu řeky a vyprovokovat rybu k útoku. Pestré papouščí peří může u ryb vzbudit větší pozornost a evokovat motýla spadlého do vody. Ryba na něj zaútočí a chytí se na háček na konci saturny.

Úvodní foto: Břetislav Kašpar
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 10. až 12. listopadu 2017

Dálší článek

Na návštěvě u Jiřího Stejskala, chovatele velkých i malých druhů arů z Pardubic

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější