Ostravská zoo hlásí úspěšný odchov dvou aratingů žlutých, celkově jich odchovala již 14

UVNITŘ VIDEO – Dvě mláďata aratingů žlutých se letos podařilo odchovat ostravské zoologické zahradě. Pro chovný pár, který zoo získala v roce 2006 z Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife, jde o deváté hnízdění, přičemž celkově již odchoval 14 mladých. Takovým úspěchem se nemůže pochlubit žádná z českých a slovenských zoo. Aratingy žluté kromě Ostravy chovají už jen ve slovenské Zoo Bojnice, tam však dosud papoušci nezahnízdili. V celé Evropě pak tento druh chová 13 zoo a letos je rozmnožily jen dvě – vedle ostravské ještě francouzská Zoo Parc de Beauval. Chová je i zmíněný Loro Parque na Tenerife.
„V současné době mohou návštěvníci zoo vidět dvě mláďata vylíhlá v lednu 2018. Ta společně s chovným párem obývají jednu z voliér papoušků v blízkosti pavilonu Tanganika. Kolemjdoucí návštěvníky lákají svým pronikavým křikem. V teplých letních dnech je mohou lidé vidět, jak využívají rosení a sprchování,“ přiblížila ostravská zoo na svém webu. Jestliže v zoologických zahradách je aratinga žlutý poměrně vzácný, v soukromých chovatelů se vyskytuje častěji. Jen od roku 2004 do konce roku 2017 bylo v České republice registrováno na 216 těchto papoušků, kteří spadají do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES.

V přírodě jich výrazně přibývá

„Domorodý název tohoto papouška je ararajuba“, což znamená žlutý ara. U nás je často označován jako aratinga, ale s jinými druhy arating není příbuzný,“ upozorňuje ostravská zoo. Ve své domovině v Jižní Americe je aratinga žlutý ohrožen ničením původních biotopů a nelegálním odchytem pro obchod s domácími mazlíčky, ale také na maso nebo kvůli škodám na zemědělských plodinách. Do roku 2012 mezinárodní organizace BirdLife International odhadovala jeho divokou populaci na pouhých 1 000 až 2 500 jedinců, aktuálně by jich ve volné přírodě mělo žít mezi 10 a 20 tisíci. To vedlo i k jeho přeřazení v Červené knize ohrožených živočichů IUCN z kategorie ohrožený (EN) do kategorie zranitelný (VU).

K TÉMATU: Američtí chovatelé žádají vyřazení aratingy žlutého ze seznamu ohrožených druhů

Američtí chovatelé kvůli výraznému posílení divoké populace aratingy žlutého požadují jeho vyškrtnutí ze seznamu ohrožených druhů v americké legislativě. Chov aratingy žlutého je totiž v USA poměrně rozšířený a komplikují ho přísná nařízení, například že při prodeji aratingy žlutého z jednoho státu USA do druhého musí chovatel získat federální povolení. Povinnost komplikuje chovatelům snahu sestavovat geneticky vhodné chovné páry a prodávat jejich odchovy dalším chovatelům nebo zájemcům o chov domácích mazlíčků. Zvyšují také jejich cenu, což zvyšuje zájem o nelegálně odchycené ptáky z volné přírody.

Úvodní foto: Zoo Ostrava
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 13. až 15. července 2018

Dálší článek

Filipínci zachránili 202 exotů od pašeráka na Palawanu, muži se ale podařilo utéct

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější