Filipínci zachránili 202 exotů od pašeráka na Palawanu, muži se ale podařilo utéct

UVNITŘ VIDEO – Úspěšný zátah na překupníka s exotickými ptáky ohlásily filipínské úřady na ostrově Palawan. Minulou středu 11. července se jim podařilo zajistit zásilku 202 opeřenců, z nichž bylo 125 madů modrotemenných, 76 loskutáků posvátných a jeden opeřenec, kterého se úřadům zatím nepodařilo identifikovat. Zásah proběhl v obci Barangay Quinlogan, kerá se nechází v provincii Quezon a kalí ho jen skutečnost, že pachateli se podařilo uniknout, i když za cenu toho, že na místě zanechal svého pětiletého syna. Díky němu policisté zjistili, že pašerákem je Joseph Quintayo a vyhlásili po něm pátrání. Dítě bylo umístěno do nejbližšího zařízení sociální péče, kde setrvá do doby, než se o něj přihlásí rodina.
Podle důstojníka palawanské Rady pro ochránce udržitelného rozvoje (PCSDS) Jovice Fabella operace proběhla nad ránem v 5:55 hod. místního času. Muži zákona vycházeli z indicií od svých informátorů, podle nichž pašerák shromažďoval větší počet ptáků na jihovýchodním Palawanu a v Malajsii, uvedl deník Palawan News. Fabello uvedl, že případ bude šetřen jako porušení zákona o republice nebo zákona o volně žijících živočiších a pokud pašerák nebude dopaden, odsoudí jej v nepřítomnosti. „V poslední době jsme zintenzivnili prosazování práva nejen na jihu Palawanu, ale také na severu ostrova a využíváme k tomu spolupráce s dalšími orgány činnými v trestním řízení,“ uvedl Fabello.

Úspěšných zátahů přibývá

Větší počet zátahů na pašeráky umožnila nově navázaná spolupráce mezi filipínským námořnictvem, pobřežními hlídkami a speciálními vojenskými jednotkami. Filipíny patří mezi největší nelegální vývozce původních druhů ptáků. Drtivá většina zásilek směřuje do Malajsie a odtud do Singapuru. Někteří ptáci končí také na trzích v Indonésii. Letos v březnu například filipínská policie díky ochranářské organizaci TRAFFIC odhalila tajné zázemí pro překupníky s volně žijícími druhy exotických zvířat na předměstí Manily. Zabavila celkem 312 ptáků a savců, včetně víc než stovky papoušků, mezi nimiž nechyběli kakadu žlutočečelatí poddruhu triton, kakadu molučtí a kakadu palmoví. Většina zvířat pocházela z Papuy – Nové Guiney.

K TÉMATU: Filipínci dopadli gang pašeráků z Indonésie, zabavili 312 zvířat včetně kakadu palmových

Přímo z Filipín se většinou pašují endemičtí madové modrotemenní, loskutáci posvátní a různé druhy zoborožců. Takové zásilky úřady zabavují pravidelně několikrát ročně. Filipínští pašeráci ale jezdí chytat ptáky také do okolních ostrovních států, např. Indonésie nebo Malajsie. Například v květnu 2016 zadržela indonéská policie na Severních Molukách čtyři Filipínce, kteří převáželi 212 papoušků. Většinu zásilky tvořili eklekti různobarví, jichž bylo 150, dále 53 kakaduů bílých, tři loriové žlutohřbetí a jeden lorikul. Pět ptáků se nepodařilo zachránit, během policejní akce již byli uhynulí – nepřežili špatné podmínky transportu a velký stres.

Úvodní foto: manila-shimbun.ph
Předchozí článek

Ostravská zoo hlásí úspěšný odchov dvou aratingů žlutých, celkově jich odchovala již 14

Dálší článek

Kriticky ohrožení kakaduové filipínští začali zalétávat do města, ochránci mají pohotovost

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější