Filipínci zachránili 202 exotů od pašeráka na Palawanu, muži se ale podařilo utéct

UVNITŘ VIDEO – Úspěšný zátah na překupníka s exotickými ptáky ohlásily filipínské úřady na ostrově Palawan. Minulou středu 11. července se jim podařilo zajistit zásilku 202 opeřenců, z nichž bylo 125 madů modrotemenných, 76 loskutáků posvátných a jeden opeřenec, kterého se úřadům zatím nepodařilo identifikovat. Zásah proběhl v obci Barangay Quinlogan, kerá se nechází v provincii Quezon a kalí ho jen skutečnost, že pachateli se podařilo uniknout, i když za cenu toho, že na místě zanechal svého pětiletého syna. Díky němu policisté zjistili, že pašerákem je Joseph Quintayo a vyhlásili po něm pátrání. Dítě bylo umístěno do nejbližšího zařízení sociální péče, kde setrvá do doby, než se o něj přihlásí rodina.
Podle důstojníka palawanské Rady pro ochránce udržitelného rozvoje (PCSDS) Jovice Fabella operace proběhla nad ránem v 5:55 hod. místního času. Muži zákona vycházeli z indicií od svých informátorů, podle nichž pašerák shromažďoval větší počet ptáků na jihovýchodním Palawanu a v Malajsii, uvedl deník Palawan News. Fabello uvedl, že případ bude šetřen jako porušení zákona o republice nebo zákona o volně žijících živočiších a pokud pašerák nebude dopaden, odsoudí jej v nepřítomnosti. „V poslední době jsme zintenzivnili prosazování práva nejen na jihu Palawanu, ale také na severu ostrova a využíváme k tomu spolupráce s dalšími orgány činnými v trestním řízení,“ uvedl Fabello.

Úspěšných zátahů přibývá

Větší počet zátahů na pašeráky umožnila nově navázaná spolupráce mezi filipínským námořnictvem, pobřežními hlídkami a speciálními vojenskými jednotkami. Filipíny patří mezi největší nelegální vývozce původních druhů ptáků. Drtivá většina zásilek směřuje do Malajsie a odtud do Singapuru. Někteří ptáci končí také na trzích v Indonésii. Letos v březnu například filipínská policie díky ochranářské organizaci TRAFFIC odhalila tajné zázemí pro překupníky s volně žijícími druhy exotických zvířat na předměstí Manily. Zabavila celkem 312 ptáků a savců, včetně víc než stovky papoušků, mezi nimiž nechyběli kakadu žlutočečelatí poddruhu triton, kakadu molučtí a kakadu palmoví. Většina zvířat pocházela z Papuy – Nové Guiney.

K TÉMATU: Filipínci dopadli gang pašeráků z Indonésie, zabavili 312 zvířat včetně kakadu palmových

Přímo z Filipín se většinou pašují endemičtí madové modrotemenní, loskutáci posvátní a různé druhy zoborožců. Takové zásilky úřady zabavují pravidelně několikrát ročně. Filipínští pašeráci ale jezdí chytat ptáky také do okolních ostrovních států, např. Indonésie nebo Malajsie. Například v květnu 2016 zadržela indonéská policie na Severních Molukách čtyři Filipínce, kteří převáželi 212 papoušků. Většinu zásilky tvořili eklekti různobarví, jichž bylo 150, dále 53 kakaduů bílých, tři loriové žlutohřbetí a jeden lorikul. Pět ptáků se nepodařilo zachránit, během policejní akce již byli uhynulí – nepřežili špatné podmínky transportu a velký stres.

Úvodní foto: manila-shimbun.ph
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..