Papouščí zoo Bošovice finančně podpořila záchranné centrum černých kakadu v Austrálii

UVNITŘ VIDEO – Zdvojnásobit částku vybranou na nedávné mezinárodní výstavě exotického ptactva EXOTA Olomouc 2018 na podporu australského záchranného centra Kaarakin Black Cockatoo Conservation Center (KBCCC) pro černé druhy kakadu se rozhodla Papouščí zoologická zahrada z Bošovic na jihu Moravy. Prostřednictvím organizátora sbírky Milana Habrcetla poskytla centru Kaarakin stejnou sumu, kterou přispěli návštěvníci EXOTY Olomouc – 7 890 korun. „Původní cíl vybrat 1 000 australských dolarů se tak podařilo splnit,“ pochvaluje si Milan Habrcetl, který plánoval, že tuto sumu získá od návštěvníků EXOTY Olomouc. Peníze již odešly na účet KBCCC v Austrálii.
„Když jsme se dozvěděli, kolik peněz se vybralo v Olomouci, přišlo nám to smutné. Zvlášť když podle Milana Habrcetla na sbírku nepřispívali chovatelé, ale především maminky s dětmi, které se přišly na výstavu podívat a žádné papoušky nechovají,“ řekl serveru Ararauna.cz zakladatel Papouščí zoo Bošovice Vlastimil Škrhák. „Bylo nám to trapné, zvlášť když se EXOTY účastnili chovatelé, pro které není problém zaplatit statisíce korun za pár vzácnějších papoušků, ale na tuto sbírku nepřispěli ani korunou,“ dodal. Papouščí zoo se podle něj nerozmýšlela ani chvíli a rozhodla se částku vybranou v Olomouci dorovnat stejnou sumou.

Sbírka pokračuje na EXOTICE v Lysé nad Labem

„Je to takový začátek našich aktivit, které se budou vázat ke vzniku nových expozic pro australské papoušky v naší zoo,“ podotýká Vlastimil Škrhák. Samostatné domky s voliérami pro papoušky kakadu a další australské druhy by měly zabrat zhruba čtvrtinu rozlohy zoo a měly by se nacházet v kopci nad současnou zahradou. Bošovičtí v něm plánuje chovat nejen bílé druhy kakadu, s nimiž se lze v jejich zoo setkat již nyní, ale i některé zástupce černých kakadu. Vyloučit nelze ani možnost, že by šlo o jeden z tří druhů, jejichž záchraně, rekonvalescenci a vypouštění zpět do volné přírody se věnuje záchranné centrum Kaarakin. Jde o kakadu havraní, kakadu krátkozobé a kakadu dlouhozobé (poslední dva druhy jsou mezi českými chovateli známí spíše pod názvem kakadu bělouchý).

K TÉMATU: Češi podpořili sbírkou záchranné centrum Kaarakin pro černé kakadu v Austrálii

KBCCC sídlí nedaleko Perthu v Západní Austrálii a zaměřuje se na ošetřování, léčení a zpětnou reintrodukci nemocných nebo zraněných ptáků po rekonvalescenci zpět do přírody. Zabývá se také ochranou a obnovou přírodních biotopů, zejména pak výsadbě dřevin nezbytných k potravě a hnízdění černých kakadu. Pořádá také výukové a osvětové přednášky a také dny otevřených dveří pro zájemce, kteří se mají zájem dozvědět a případně zapojit do činnosti tohoto dobrovolnického spolku. Sbírka v České republice na podporu KBCCC pokračuje, momentálně na ni lze přispět na právě probíhající výstavě EXOTIKA 2018 v Lysé nad Labem, kde se nachází informační stánek v pavilonu C s papoušky.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Chovatelé papoušků ze severovýchodních Čech plánují na 1. prosince další seminář ve Skaličce

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 26. až 28. října 2018

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější