Odvrácená strana burzy v Reggio Emilia: 70 zabavených ptáků, krádeže za 20 tisíc eur, jeden odsouzený

Jedna z největších ptačích burz v Evropě v italském Reggiu Emilia, již předminulou sobotu 24. listopadu navštívily tisíce lidí z mnoha často i vzdálených zemí, nenabídla pouze pozitivní zážitky. Podle statistiky zveřejněné karabiniery z jednotky v Reggiu Emilia došlo k minimálně sedmnácti krádežím o celkové nahlášené škodě 20 tisíc euro, 750 dolarů a 150 franků. Jeden zloděj byl přichycen při činu a ve zkráceném řízení odsouzen k odnětí svobody na půldruhého roku. Zpravodajský server Reggionline.com bez bližších podrobností uvedl, že šlo o občana polské národnosti. Pořádek na akci pomáhali zajišťovat i policisté z Emilia Romagna a z regionu Veneto.
Na burze tradičně probíhala kontrola dokladů o původu ptáků, kteří spadají do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o obchodu s ohroženými druhy, a také původních evropských druhů. Inspektoři zabavili 70 opeřenců o celkové hodnotě 10 tisíc euro (asi čtvrt milionu korun). Většinou šlo o drobné pěvce, ale také o sovy nebo mláďata papoušků. Třicítka inspektorů rozdala pokuty ve výši tisíc euro prodejcům z Ancony, Catanie, Latiny, Trevisa a řeckým prodejcům žijícím v Bernu. Pokutovaní byli obviněni z padělání a zneužívání veřejných listin, nezákonného zadržování a obchodu s chráněnými druhy ptáků a nákupu zvířat podezřelého původu.

Italští karabinieři s částí zabavených ptáků z burzy v Reggiu Emilia (Foto: Karabinieři Reggio Emilia)

Zabavené evropské ptáky vypustí do přírody

Odsouzený Polák měl podle serveru Reggionline.com patřit do gangu zlodějů, kteří obcházeli výstavní pavilony a kradli návštěvníkům peněženky. Při zadržení zrovna odcizil jednomu návštěvníkovi tisíc euro v hotovosti. Se zloději mají v Reggiu Emilia vlastní zkušenosti i čeští chovatelé. Jednomu známému chovateli před lety na italské burze odcizili dokonce pět tisíc euro. Zloději si vybírají haly s největší hustotou návštěvníků a využívají tlačenic, ve kterých obětem vybírají kapsy a nerozpakují se ani žiletkami rozřezávat bundy. Burza je pro ně velmi lákavá, protože prodejci i kupci na ni přijíždí s velkými obnosy v hotovosti. Běžně se zde totiž prodávají ptáci za několik tisíc euro.

K TÉMATU: Italská ptačí výstava a burza Reggio Emilia 2018 nabídla na 50 tisíc exotů, překvapila zoborožci tmavými

Zabavené ptáky předali karabinieři do záchranného centra „Robin“ v blízkém Modeně. U evropských druhů ptáků veterináři posoudí jejich zdravotní stav a rozhodnou o jejich případném vypuštění do volné přírody. Exotičtí ptáci obvykle putují do zoologických zahrad nebo dalších záchranných center CITES. Burza a mezinárodní výstava ptáků v Reggiu Emilia se koná jednou ročně koncem listopadu a obsáhne čtyři velké pavilony tamního výstaviště. Letos bylo možné na této akci zhlédnout na 50 tisíc exemplářů exotických ptáků, okrasné drůbeže a vodních ptáků.

Úvodní foto: Karabinieři Reggio Emilia
Předchozí článek

Setkání chovatelů papoušků ve Skaličce u Hradce Králové praskalo ve švech, dojeli i Pražáci

Dálší článek

Ptačí burza ve Zwolle je zachráněna, má nového pořadatele i web. První se uskuteční 23. února

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější