Západní Austrálie hlásí nejvyšší počet kakadu bělouchých za dobu sčítání těchto ptáků

UVNITŘ VIDEO – Pozitivní zpráva přišla ze západoaustralského Perthu. Tamní ornitologové vyhodnotili letošní ročník sčítání kakaduů bělouchých (krátkozobých) za dosud nejúspěšnější v historii. 750 dobrovolníkům se podařilo sečíst 20 316 kakaduů, z toho 6 226 jich bylo zaznamenáno v jediné zalesněné oblasti východně od Yanchepu, předměstí západoaustralské metropole Perth. Dalších 13 145 jedinců se vyskytovalo ve větší oblasti Perth – Peel. Sčítání proběhlo na 416 lokalitách po celé Západní Austrálii, uvedl server Communitynews.com.au. Monitoring probíhá od roku 2010 vždy v určený termín pod názvem Great Cocky Count (Velké sčítání kakaduů).
Přibližně 65 procent kakadu bělouchých, což odpovídá 8 072 zaznamenaným papouškům, se vyskytovalo v lesích s borovicemi Gnangara, což potvrzuje důležitost těchto stromů jako hnízdišť a zdroje potravy pro tyto ohrožené ptáky. „Letošní výsledek sčítání je velmi povzbudivý, zvláště pak proto, že Velké sčítání kakaduů v okolí Perthu od roku 2010 prokazovalo snížení populace o více než 40 procent,“ říká koordinátor akce Adam Peck. „Ačkoli je to skvělá zpráva, nesmíme usnout na vavřínech. Dlouhodobý úbytek kakaduů je velkým problémem a utvrzuje nás v přesvědčení, že černé kakaduy je třeba chránit více než kdykoli předtím.“

Kakadu krátkozobý je v Červené knize IUCN veden jako ohrožený druh (Foto: Wikimedia Commons / Gnangarra)

Největší producent hliníku zafinancuje další sčítání

Sčítání se zaměřuje i na další černé druhy kakaduů v regionu. Například během dubnového monitoringu ochránci zaznamenali 5 497 kakadu havraních a objevili 114 obsazených hnízdních dutin. U kakaduů bělouchých se podařilo během devíti let kontinuálního sčítání potvrdit pravidelný výskyt v 63 lokalitách, kde se zdržovalo 5 585 ptáků. Celkový počet těchto papoušků sečtený v letošním roce je zdaleka nejvyšší od roku 2010. V letech 2010 až 2015 šlo v průměru o 8 705 ptáků, v roce 2016 dobrovolníci sečetli 16 755 a v roce 2017 celkem 17 534 kakadu bělouchých. Letos poprvé sčítání finančně podpořila Nadace Alcoa, která uzavřela tříletou smlouvu s ornitologickou společností Birdlife Australia.

K TÉMATU: Češi podpořili sbírkou záchranné centrum Kaarakin pro černé kakaduy v západní Austrálii

Společnost Alcoa poskytne prostřednictvím své nadace 300 tisíc australských dolarů (téměř pět milionů korun), a to nejenom na samotné sčítání, ale i vzdělávací komunitní kampaně a obnovu vhodných biotopů. Firma je největším provozovatelem dolů na bauxit a zpracovatelem oxidu hlinitého a hliníku. Podle generálního ředitele australské pobočky (Alcoa je americká firma) Michaela Parkera je partnerství s Birdlife Australia logickým rozšířením dosavadní spolupráce, která má za cíl pochopit situaci, v níž se nachází černí kakaduové v západní Austrálii, a ochránit jejich divoké populace, včetně biotopů, v nichž žijí.

Úvodní foto: Wikimedia Coomons / Helenabella
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..