Do brazilského národního parku Araucarias vypustí dalších 36 amazoňanů vínorudých

UVNITŘ VIDEO – Sedmé vypouštění amazoňanů vínorudých do národního parku Araucarias na jihu Brazílie plánuje v nejbližších dnech nevládní organizace Institut Espaço Silvestre. Celkem 36 papoušků rozšíří tamní populaci, již se podařilo obnovit v roce 2010 po dvaceti letech, kdy amazoňané v parku nežili. Celkem už bylo do rezervace vypuštěno 153 amazoňanů vínorudých, informoval server Oestemais.com.br. Jde o papoušky zabavené překupníkům, většinou tedy ptáky odchycené nelegálně v přírodě nebo vybrané z hnízd. V menším měřítku je doplňují ptáci odchovaní v zoologických zahradách a soukromých chovech.
„Všichni ptáci musí projít přísným rehabilitačním procesem, který zahrnuje klinické a laboratorní testy, genetickou analýzu a behaviorální trénink, který je připravuje na život v přírodě,“ popisuje PhD. Vanessa Tavares Kanaanpová, technická ředitelka Institutu Espaço Silvestre. Tým ochránců přírody denně monitoruje pohyb vypuštěných papoušků i mláďat, která se vylíhla v přírodě. Většina papoušků je totiž označena mikrovysílačkami. Projekt doplňuje vzdělávací program pro místní komunity, aby se předešlo dalším nelegálním odchytům a vybírání hnízd. „Abychom snížili hrozby, které vedly k vyhubení amazoňana vínorudého v národním parku Araucarias, věnujeme se enviromentální výchově a zadáváme práci místním ženám,“ říká Kanaanpová.

Místní komunity pomáhají

Skupina místních žen, která si říká „Amigas dos Roxinhos“ vyrábí trička, zástěry, kabeky, přehozy do aut a další zboží s motivy amazoňana vínorudého. Výsledky jejich ruční práce jsou k dostání v turistických centrech v národním parku a také prostřednictvím e-shopu. Ochránci také uspěli s kampaní, v níž žádali obyvatele národního parku a jeho okolí, aby odevzdali nelegálně chované amazoňany vínorudé a pomohli je tak vrátit zpět do volné přírody. Úřady v kampani vsadily především na zdůrazňování beztrestnosti těch obyvatel, kteří se přiznají k držení ohrožených papoušků odchycených ve volné přírodě. Kromě dobrovolně odevzdaných amazoňanů vínorudých úřady získaly informace i o dalších nelegálně chovaných ptácích. Takto získaní papoušci putovali do akreditované instituce, kde podstoupí rehabilitaci a přípravu na převoz do specializovaného chovného centra.

K TÉMATU: Brazilci vyslyšeli kampaň ochránců přírody a vrací načerno chované amazoňany vínorudé

Amazoňané vínorudí žijí převážně v jižní části brazilského státu Bahia, severně od města Rio Grande do Sul. Mezinárodní organizace BirdLife International odhaduje, že ve volné přírodě přežívá posledních 2,5 tisíce ptáků. Proto je amazoňan vínorudý zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o zákazu a omezení obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů. Červená kniha ohrožených živočichů IUCN jej vede v druhé nejvyšší kategorii „ohrožený“ (EN). Národní park Auracarias vznikl v roce 2005 jako snaha zachovat zbytky původního přírodního prostředí, které využívají vědci pro výzkum a ekologickou výchovu. Na ploše 13 tisíc hektarů žijí kromě amazoňanů vínorudých i ohrožení oceloti a několik druhů primátů.

Úvodní foto: Divulgação / Instituto Espaço Silvestre
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..