Německé ACTP hlásí první dvě mláďata arů škraboškových v letošní hnízdní sezóně

UVNITŘ VIDEO – Úspěšné zahájení hnízdní sezóny u arů škraboškových, jediného druhu papouška, který je v přírodě vyhynulý a přežívá pouze v zajetí, ohlásilo německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). Na přelomu minulého a tohoto týdne se v inkubátoru vylíhla dvě první mláďata. „Jsme rádi, že máme současně více než jedno mládě, což značně usnadní jejich socializaci – ta je velmi důležitá pro vypouštění arů zpět do volné přírody,“ poznamenali zástupci ACTP na oficiální stránce sdružení na Facebooku. ACTP je aktuálně jediným chovným zařízením na světě, kde se daří ary škraboškové úspěšně rozmnožovat každý rok.
Po loňském rozhodnutí katarské stanice Al Wabra o ukončení chovu arů škraboškových a převozu více než stovky jedinců do ACTP je německá organizace klíčovým hráčem v projektu návratu arů škraboškových do volné přírody. Chová totiž přes 90 procent všech arů škraboškových zapojených do tohoto projektu. I s letošními dvěma mláďaty je jich 150. Vzhledem k veterinárním rizikům chovu tak velkého množství kriticky ohrožených arů na jednom místě se ACTP domluvilo s belgickou nadací Pairi Daiza na vytvoření nového chovného centra při belgické zoo Pairi Daiza. Ve veřejné expozici pak návštěvníci mohou obdivovat dva páry arů škraboškových a tři páry arů kobaltových (i tito ptáci pochází z ACTP).

Legálně jsou v Německu, Belgii, Brazílii a Singapuru

ACTP mezitím vyjednalo s německými úřady povolení pro vývoz 61 arů škraboškových do Brazílie. Zde vytvoří novou chovnou skupinu v záchranném centru přímo v místě budoucího vypouštění arů do volné přírody u obce Curaçá. Chovné centrum tam buduje ACTP ve spolupráci s Pairi Daiza. Mláďata odchovaná v tomto zařízení budou vypouštěna do volné přírody. Podle dosavadních plánů by mělo jít o 12 ptáků ročně s tím, že první vypouštění by mělo proběhnout v příštím roce. Brazilské úřady zároveň zintenzivnily osvětovou kampaň v obcích a městech sousedících s rezervací, v níž budou žít arové škraboškoví. Chtějí tak předejít nelegálnímu odchytu vzácných ptáků a neúspěchu reintrodukčního projektu.

K TÉMATU: Na vypouštěné ary škraboškové v Brazílii budou dohlížet drony

Kromě ACTP a Pairi Daiza se záchovného programu arů škraboškových účastní i brazilské chovné centrum Facenda Cachoeira v Belo Horizonte, kde se nachází 13 těchto ptáků, a také singapurský Jurong Bird Park, kam byly loni na deset let zapůjčeny dvě samice arů škraboškových. Mimo záchovný program existuje ještě asi dvacítka arů škraboškových u soukromých chovatelů ve Švýcarsku. Na tyto jedince pohlíží brazilská vláda jako na ptáky bez legálního původu. Rovněž švýcarským chovatelům se daří ary škraboškové rozmnožovat, mají ale minimální šanci papoušky prodat a vyvézt ze země. V minulosti se chovem arů škraboškových úspěšně zabýval i Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..