O ztraceného papouška na letišti v Dublinu se hlásilo více majitelů. Pravého odhalila slovenština

Nečekaný rébus museli řešit pracovníci mezinárodního letiště v irském Dublinu. Během nedělní inspekce vzletových a přistávacích drah narazili na volně poletujícího papouška žako, o kterého se následně přihlásilo několik údajných majitelů. Vybrat toho pravého letištním zaměstnancům pomohly výzvy na sociálních sítích a obchodní řetězec Lidl, v jehož provozovně zanechal pravý majitel žaka plakát s výzvou pro případné nálezce. O případu informovala zpravodajská televizní stanice Euronews. Papoušek musel na letišti strávit čtyři dny, než se shledal se svým „páníčkem“. Pokusy o identifikaci majitele pomocí kroužku totiž selhaly.
Po zveřejnění výzvy letiště na oficiální stránce na Facebooku se přihlásili čtyři domnělí majitelé žaka. Ochránci zvířat následně letištnímu personálu poradili, že pravý majitel se dá poznat podle čísla kroužku papouška, protože každý kroužek má unikátní číselný kód. Žádný ze čtyř přihlášených lidí si ale kód kroužku žaka nepamatoval a nemohl ho doložit ani dokumentací k papouškovi (což je samo o sobě podivné, protože žakové spadají od roku 2017 do CITES I a vztahuje se na ně povinná registrace, tedy i povinnost označit je speciálním kroužkem CITES, podle jehož čísla má být majitel dohledatelný prostřednictvím orgánů ochrany přírody dané země).

Pomohl plakát a nahrávka hlasu majitele

Letišti nakonec pomohli zaměstnanci supermarketu Lidl, kteří prostřednictvím Twitteru odepsali, že se v blízkosti jednoho z jejich obchodů objevil plakát s výzvou o pomoc při hledání ztraceného papouška. „Bude to znít neuvěřitelně, ale v jednom z našich obchodů je plakát „Ztratil se papoušek“, takže jsme zavolali na číslo, které je na něm uvedené, a je to jeho papoušek! Předáme vám kontakt,“ napsali zástupci Lidlu na twitterový účet dublinského letiště. Autorem plakátu byl Lubomír Michna, Slovák, který žije dlouhodobě v Irsku. Přede dvěma lety si pořídil papouška žako, kterého pojmenoval Hugo a naučil ho několik frází ve slovenštině. Právě to pomohlo k identifikaci papouška a určení jeho skutečného majitele.

K TÉMATU: Ztracený žako se našel po čtyřech letech. Na britského majitele mluví španělsky

Hugo ulétl v sobotu odpoledne poté, co se něčeho vylekal. Lubomír Michna zaslal na dublinské letiště několik krátkých nahrávek svého hlasu, které ochránci zvířat, jež se starali o ztraceného žaka, papouškovi přehráli. Okamžitě měli jistotu, že Michna je jeho skutečným majitelem. „Když jsme získali záznam a přehráli jsme ho Hugovi, okamžitě reagoval a vzrušením stahoval panenky,“ popsal stanici Euronews Dan Donoher z organizace Kildare Animal Foundation. Zavolal tedy Michnovi, ať si pro papouška přijede. „Jakmile jsme otevřeli přenosku, Hugo vyskočil na Lubomíru ruku a začal ho pusinkovat. Bylo hezké sledovat, jak silné pouto mezi nimi je,“ dodal Donoher.

Úvodní foto: Dublin Airport
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..