Ara arakanga je ohrožený druh, rozhodly úřady v USA. Týká se to středoamerické formy

UVNITŘ VIDEO – Překlasifikování úrovně ohrožení ary arakangy pro potřeby orgánů ochrany přírody ve Spojených státech provedl americký federální úřad U.S. Fish and Wildlife Service (FWS – obdoba naší Agentury ochrany přírody a krajiny). Dosud na území USA platila klasifikace Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN), která aru arakangu vede v Červené knize ohrožených živočichů v nejnižší kategorii „nejméně znepokojivý“ (LT). FWS nyní prohlásila tento druh za „ohrožený“ (E), ovšem změna se týká pouze severního poddruhu ary arakangy středoamerického (od jihoamerické formy se liší výrazně žlutějšími křídly, často se rozlišuje ještě na „středoamerickou“ a „mexickou“ formu).
Nová klasifikace vychází z požadavku ochranářských organizací v USA. FSW při rozhodování vycházel z 282 připomínek od veřejnosti. Některé poukazovaly na to, že by se klasifikace ary arakangy pro USA neměla lišit od celosvětové klasifikace IUCN. FSW ale namítl, že USA mají jiné standardy a poukázal na fakt, že některé poddruhy ary arakangy jsou ohroženější než jiné. Severní poddruh je tedy na americkém území považován za ohrožený, zatímco jižní zůstává v kategorii „nejméně dotčený“. Ačkoli se arové arakangy dokáží přizpůsobit proměnám pralesů ve své domovině, velkým nebezpečím je pro ně odlesňování spojené s úbytkem vhodných hnízdních dutin, uvedla FSW.

Na území USA je chovali už v dávnověku

Skupina amerických ochránců přírody požádala FSW o novou klasifikaci ary arakangy loni v červenci. Zdůraznila přitom hrozby, jimž papoušci čelí: vedle odlesňování také pytláctví, neboť ara arakanga patří mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky z velkých druhů papoušků a na rozdíl od rozšířenějšího ary ararauny je opravdu ohrožen. Americký server Courthouse News Service ale poukazuje na fakt, že ne ve všech středoamerických zemích jsou podmínky pro ary arakangy kritické. Například Kostarika zaznamenala v letech 1990 až 2015 nárůst zalesněného území o téměř půl milionu akrů, což představuje roční růst o 19 tisíc akrů. V řadě zemí fungují úspěšné reintrodukční programy pro ary arakangy.

K TÉMATU: Odchovávali ary arakangy v zajetí už ve starověku? Rozbor DNA kostí ptáků z Mexika to potvrzuje

Chovu arakang se Američané věnovali už v dávnověku. Loni se skupině vědců podařilo analyzovat DNA z peří a kostí papoušků v jeskyních na jihozápadě USA a v severním Mexiku a dospěli k názoru, arové arakangy patřili mezi první papoušky chované v zajetí v Severní Americe. Podle autorů studie dokonce v dnešním Novém Mexiku na jihu USA existovalo kaňonu Chaco malé chovné zařízení s několika páry arů arakang a arů vojenských. Tyto druhy se přirozeně vyskytují stovky kilometrů jižně ve středním a jižním Mexiku. I když je ara arakanga podle IUCN považován za málo ohrožený druh, úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES) jej vede ve své první příloze, takže veškeří jedinci chovaní v zajetí musí být registrováni a jejich majitelé musí prokázat jejich legální původ.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..