Dobrá zpráva z Bolívie: arové hyacintoví unikli požárům a dále hnízdí v rezervaci San Matías

UVNITŘ VIDEO – Ani rozsáhlé požáry, které letos postihly nejen Amazonii, ale i velké oblasti v Bolívii včetně chráněného území San Matías, neodradily největší papoušky světa ary hyacintové od hnízdění. Právě v San Matías ochránci objevili hnízdní dutiny se čtyřmi mláďaty a dalšími 10 vejci, u nichž není jasné, zda a do jaké míry jsou oplozena. Informovali o tom zástupci neziskových organizací Área Natural de Manejo Integrado (ANMI) a Fundación Conservación Loros Bolivia (CLB), kteří každoročně monitorují hnízdní populaci arů hyacintových v této chráněné oblasti. Letos procestovali 807 kilometrů a zkontrolovali 34 hnízdních dutin, které dříve arové využívali nebo u nich existoval potenciál, že je využijí.
„Letošní hnízdní sezóna je bezpochyby úspěšná. Jde o druhý region v početnosti obsazených hnízd arů hyacintových v zemi,“ prohlásil výkonný ředitel CLB Jhony Salguero. Strážci objevili také šest dutin, v jejichž blízkosti arové hyacintoví vykazovali chování jako při hnízdění, ale zatím do nich nesnesli vejce. Během mise strážci také odinstalovali sedm kamer, které byly v říjnu 2018 rozmístěny poblíž hnízd, aby bylo možné hnízdící ptáky sledovat, když se vědci nedostanou do terénu. Podle Salguera je třeba ještě přesně posoudit, tak letošní hnízdní sezónu narušily požáry, ale faktem je, že arové hyacintoví se na dále rozmnožují, což potvrzuje význam chráněné oblasti San Matías pro tento druh.

V Bolívii žije 300 arů hyacintových

„Budeme pokračovat v monitoringu, abychom potvrdili výskyt nových hnízd, a to i v poslední ze sledovaných lokalit, kde se vyskytují další čtyři páry a očekáváme tak zvýšení počtu obsazených dutin,“ uvedl zástupce CLB. Podle ředitele organizace Josého Antonia Díaze lze konstatovat, že populace arů hyacintových nebyla navzdory požárům dotčena a patrně se tak už ani nestane, pokud se nebudou požáry příští rok opakovat v takové míře jako letos. Díaz upozornil, že požáry ovlivňují každý druh živočicha jinak, ale v případě arů hyacintových, pokud neshoří stromy s hnízdními dutinami, není nebezpečí velké, protože papoušci před ohněm uletí a najdou si jiná vhodná místa pro hnízdění.

K TÉMATU: Požáry v Amazonii zlikvidovaly během srpna pralesy o rozloze 4,2 milionu fotbalových hřišť

„Potýkáme se však s jinými problémy, jako je vybírání hnízd pytláky nebo predátory, kteří zabíjí mláďata, ale i přes to je patrné, že populace těchto ptáků roste. Dá se tedy říci, že katastrofické požáry nebudou mít tak fatální důsledky, protože existuje naděje v podobě arů hyacintových,“ dodal Díaz. Podle posledních zpráv nadace Friends of Nature Foundation oheň zničil 685 249 hektarů chráněného území San Matías. Ara hyacintový je považován za symbol této rezervace, které vznikla 31. července 1997 na rozloze přibližně tří milionů hektarů pralesa a je považována na za druhé největší chráněné území v Bolívii. San Matías obývá takřka celá bolivijská populace arů hyacintových, jež čítá zhruba 300 jedinců. Dále tito ptáci žijí v Brazílii a Paraguay.

Úvodní foto: Fundación Conservación Loros Bolivia
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..