Guatemalští pytláci letos odchytili v Chiquibulském národním parku v Belize nejméně 25 arů arakang

UVNITŘ VIDEO – Smutnou statistiku vybírání hnízd arů arakang v národním parku Chiquibul v Belize zveřejnila nevládní organizace Friends for and Development (FCD). Podle ní jsou pytláci ze sousední Guatemaly jenom od začátku letošního roki zodpovědní za odchyt více než 25 mláďat arakang v Chiquibulském pralese. Monitoringem volně žijící populace FCD zjistila, že v Belize aktuálně žije nejméně 334 arů arakang. Podle výkonného ředitele organizace Rafaela Manzanera je třeba začít něco dělat, protože jinak hrozí papouškům v zemi vyhubení. Ochránci nejvíce postrádají další dobrovolníky, kteří by v terénu chránili obsazené hnízdní dutiny.
„Pytláci se soustředí především na tento druh, protože je na něm na černém trhu s domácími mazlíčky velká poptávka. Jde tedy o jeden z hlavních druhů, na který se soustředí zájem lidí, kteří nelegálně obchodují s volně žijícími živočichy,“ konstatuje Rafael Manzanera. „Zdá se, že pytláci, kteří už léta se živí vybíráním mláďat z hnízd, se naučili tyto ptáky účinně léčit a udržet je naživu. Je to zajímavé, protože z hnízd jsou vybírána i dost malá mláďata, z nichž některá jsou ještě slepá, ale pytláci se o ně dokáží postarat, takže přežijí. Některá podle mě uhynou, ale většinu dokáží dokrmit do odstavu. Protože to ale trvá delší dobu, a mláďata držená v domech pašeráků jsou riziko, mají pro ně speciální odchovny,“ věří výkonný šéf organizace FCD.

Pašeráci se soustředí na vzdálenější hnízda

Ochráncům se začátkem letošního roku podařilo objevit vzdálenější hnízdní lokality arů arakang v oblasti horního toku řeky Macal. „Nebyli jsme si tím dlouhou dobu jisti, ale letos v únoru jsme tam zahájili občasné hlídky. V podstatě od listopadu 2018 do letošního ledna jsme dokázali lokalizovat hnízdní stromy a zdá se nám, že to jsou místa, na které se nyní soustředí pytláci, takže tam musíme vyslat více hlídek a vyvinout nějaký monitorovací program. Hlavním problémem je fakt, že si to vyžaduje více lidských zdrojů. Potřebovali bychom v podstatě třikrát více lidí, ale to představuje obrovské náklady, na které v současné době nemáme peníze,“ vysvětluje Rafael Manzanera.

K TÉMATU: Spor Guatemaly a Belize o území nahrává pašerákům papoušků. Není jasné, kudy vede hranice

FCD proto vyzvala úřady v Guatemale a Belize k ukládání vyšších trestů chyceným a usvědčeným pytlákům. Pašerákům bohužel nahrává letitý spor Guatemaly a Belize o vytyčení vzájemné hranice v okrese Petén. Policie a pohraničníci se v tomto regionu obávají zasahovat, protože kvůli rozdílnému názoru obou zemí na to, kudy vede hranice, není jasné, zda se ještě nachází na území státu, kde mají pravomoci zatýkat. Oba státy si navíc sporné území ostražitě hlídají a na případné narušitele okamžitě střílí, takže policisté odmítají v těchto místech zasahovat, aby nepřišli o život kulkou odstřelovače. Podle prokurátorky guatemalského Úřadu pro trestné činy proti životnímu prostředí Aury Mariny Lópezové se na pašování zvířat podílí místní zemědělci, zprostředkovatelé z obou zemí, lidé asijského původu, a dokonce i veřejní činitelé.

Úvodní foto: birdsofthebible.wordpress.com
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..