Amazónci žlutobřiší se v Paraguay naučili hnízdit v norách vyhloubených v termitištích

UVNITŘ VIDEO – Nejen australský papoušek žlutoramenný nebo africký agapornis oranžovohlavý využívají k hnízdění nory vyhloubené v termitištích. Podobnou specializaci vědci odhalili i u některých amazónků žlutobřichých v jihoamerické Paraguay. Papoušek, který byl donedávna řazen mezi amazoňany, ale poslední taxonomické úpravy podle Josepha del Hoya jej vyčlenily do samostatného rodu amazónků, patří mezi málo probádané ptáky. Například dodnes není jasné, jakým způsobem a proč vznikají různé barevné variace amazónků žlutobřichých, které nemají nic společného s rozdílem mezi pohlavím nebo věkem ptáků. Rovněž překvapivé je pelichání těchto papoušků na hlavě. Nyní se k těmto záhadám přidal i způsob hnízdění.
Najít obsazené hnízdo je umění

LoraKim Joyner z neziskové organizace One Earth Conservation popsala, jak společně s týmem biologů pátrali po hnízdech amazónků v paraguayské stepi. „Při hledání hnízd je nejrychlejší metodou požádat honáky z místních rančů, aby nám ukázali pravděpodobná hnízdiště. Jednak to slouží i k tomu, aby honák věděl, že nám na těchto ptácích záleží a pokud mláďata zmizí z hnízda, vědí, že zaměstnanci ranče byli o hnízdě informováni, a tudíž by mohli patřit mezi podezřelé. A také nám to usnadní práci,“ uvedla na webu Oneearthconservation.org. Hnízda papoušků v termitištích se stávají lehkou kořistí pytláků, kteří poté mláďata prodávají na černém trhu jako domácí mazlíčky.

K TÉMATU: Bahamští amazoňani kubánští hnízdí v norách na zemi. Málem je vyhubily kočky

Potvrdit obsazení hnízdní nory v termitišti není nic jednoduchého. Jde o hodiny a hodiny sledování amazónků, kteří jsou velice plaší a během hnízdní období se vůči svému okolí nechovají agresivně. LoraKim Joyner poznamenává, že nestačí, aby nějaký amazonek přilétl k termitišti a vlezl do vyhrabaného otvoru. „Dokud samice v noře netráví noc, nejde o hnízdění,“ upozorňuje. Papoušci jsou přitom tak chytří, že do nor létají nocovat až těsně před setměním, kdy je za šera člověk dokáže lehce přehlédnout. „Jakmile o vás vědí, dokáží posedávat na termitišti nehnutě a maskovat se. Člověk musí být záludný stejně jako tito ptáci, vůbec se nehýbat a ignorovat nálety komárů nebo blížícího se býka z pastvy,“ líčí LoraKim Joyner.

Do nory se spouští endoskopická kamera

I když se podaří potvrdit, že samice v noře nocuje, vědci potřebují mít hnízdění potvrzeno i vizuálně. Poměrně složitě vymýšleli způsob, jak se dostat do hnízdní kotliny, která bývá poměrně hluboko a vede k ní dlouhá, často křivolaká cesta. Protože nikdy není jisté, že v noře čeká nějaké jiné zvíře včetně jedovatých hadů, vědci používají speciální endoskopickou kameru s bleskem. Sice neposkytuje nijak kvalitní snímky, ale dokáže rozpoznat, zda jsou v hnízdě vejce nebo mláďata. „Máme za sebou teprve první rok aktivního studia a ochrany hnízd amazónků žlutobřichých v termitištích, takže se stále máme ještě co učit. Potřebuje získat co nejvíce informací, pokud chceme tento druh účinně chránit,“ vysvětluje LoraKim Joyner.

ČTĚTE TAKÉ: Párek kakaduů žlutočečelatých si vyhrabal metrovou noru na golfovém hřišti u Sydney

Bioložka se během práce v terénu setkala tváří v tvář s pytláky. „Chodila jsem sledovat jedno hnízdo a jednoho dne u mě zastavilo pár mužů na motorkách a ptali se mě, zda od nich nechci koupit papoušky. Viděli můj dalekohled a fotoaparát a tak předpokládali, že mám prostředky a chci si odchytit ptáky z volné přírody. Zdvořile jsem je gestem ruky odmítla, protože moje i jejich španělština nebyla dobrá. Když jsem je sledovala, jak tlačí motorku dolů po prašné cestě, říkala jsem si, jak by bylo skvělé, kdyby v budoucnu byl každému hned na první pohled jasné, že lidé, kteří s takovým vybavením jako já sledují termitiště v hnízdištích amazónků žlutobřichých, jsou jejich ochránci a ne lidé, kteří se je snaží ukrást a zpeněžit,“ povzdychla si LoraKim Joyner.

Úvodní foto: Oneearthconservation.org
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..