Převoz 50 arů škraboškových z německého ACTP do Brazílie se posouvá na březen 2020

UVNITŘ VIDEO – O půl roku později, než se plánovalo, dojde k převozu 50 v přírodě vyhynulých arů škraboškových z chovného zařízení Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) v Německu do jejich domoviny v Brazílii. Informoval o tom brazilský Institut pro ochranu biologické rozmanitosti (ICMBio), který původně předpokládal, že vzácní ptáci do Brazílie přilétnou již tento měsíc. Novým termínem, který ICMBio stanovil ve spolupráci s ACTP, je březen příštího roku. „Repatriace ptáků je součástí dohody o technické spolupráci mezi ICMBio a ACTP. Papoušci budou převezenyi do přírodní rezervace Ararinha-Azul Wildlife Refuge, která byla vytvořena loni poblíž města Curaçá ve státě Bahia,“ uvedl ICMBio.
Okolí města Curaçá je historickým stanovištěm výskytu arů škraboškových, kde se zdržoval i poslední v přírodě žijící samec, který zmizel v roce 2000. Poté byl druh prohlášen ve volnosti za vyhynulý. „Ptáci dovezení z Německa budou po aklimatizaci ve speciálních voliérách konečně vypuštěni do přírody a splní tak sen mnoha zástupců projektu znovuzavedení ary škraboškového, který koordinuje ICMBio a podílí se na něm mnoho partnerů z Brazílie i zahraničí,“ přiblížil institut v oficiální tiskové zprávě. Zbytkovou populaci arů škraboškových v zajetí tvoří 177 ptáků, z toho 22 se nachází v Brazílii. Většinu arů chová německé ACTP, které před časem převzalo více než 120 jedinců od katarské chovné stanice Al Wabra.

Odchovává je pouze ACTP a Fazenda Cachoeira

Právě ACTP zůstává vedle brazilské farmy Fazenda Cachoeira jediným chovným zařízením zapojeným do záchranného programu arů škraboškových, kterému se daří tyto papoušky rozmnožovat. Kromě nich je pravidelně odchovávají i chovatelé ve Švýcarsku, kteří ale neuznávají nárok brazilské vlády na všechny ary škraboškové chované v zajetí. Menší počet ptáků pak vystavují dvě zoologické zahrady na světě: Jurong Bird Park v Singapuru (má zapůjčené dvě samice od ACTP, resp. Al Wabry) a belgická zoo Pairi Daiza, jež má dva mladé páry a chtěla by tyto papoušky v budoucnu rozmnožovat. ACTP uvažuje o dalších deponacích, aby nebyla velká část vzácných ptáků soustředěná na jednom místě.

K TÉMATU: Brazílie má nový akční plán na záchranu ary škraboškového do roku 2024

Chovné a reintrodukční zařízení arů škraboškových v Brazílii počítá s tím, že papoušci dovezení z Německa budou chováni společně s ary marakánami a poté s nimi budou vypuštěni do přírody. Arové marakány obývají stejný biotop, kde se kdysi přirozeně vyskytovali i arové škraboškoví a poslední samec bájného modrého ary ve volné přírodě vytvořil pár se samicí ary marakány. Brazilští biologové proto míní, že vypouštění arové škraboškoví by se mohli od divokých arů marakán naučit přežít v přírodě – zjistit, kde se dá najít potrava a odkoukat instinktivní chování před predátory. Teprve po vypuštění smíšených hejn papoušků obou druhů má přijít na řadu reintrodukce výhradně zaměřená jen na ary škraboškové.

Úvodní foto: Bruno Bimbato, ICMBio
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..