Pražská zoo si nechala vyrobit vánoční ozdoby ve tvaru papoušků. Jde o druhy z Rákosova pavilonu

UVNITŘ GALERIE – Skleněné vánoční ozdoby ve tvaru a barvě papoušků, které chová v nově otevřeném Rákosově pavilonu, si nechala vyrobit pražská zoologická zahrada. Jde o šest druhů ozdob, jejichž zbarvení odpovídá nejvzácnějším papouškům, které lze v zoo spatřit: amazoňana jamajského a rudoocasého, aru kobaltového neboli Learova, kognu jižního, papouška patagonského a trichu orlího. Autorem ozdob je společnost Dona Bohemia Art Glass z Držkova na severu Čech, která se specializuje na výrobu původních českých skleněných ozdob a dalších dekorativních předmětů, a provozuje v Držkově také Vánoční dům. Právě díky němu na ozdoby pražská zoo přišla.

Nejdřív byl nápad, k realizaci vedla náhoda

„Když jsem letos v létě projížděl severočeským Držkovem, zaujal mě tam Vánoční dům. Zastavil jsem a šel se podívat dovnitř. Uvnitř byly dlouhé police plné skleněných vánočních ozdob, které malují v sousední dílně. Rozhlížel jsem se, co z té nepřeberné nabídky ozdob bych vybral domů, a pak mě napadlo zeptat se na skleněná zvířátka. O pár dnů později jsme si v zoo ze všech variant vybrali foukané papoušky. Zrovna jsme finišovali s dokončováním Rákosova pavilonu, tak co jiného, že?“ popsal vznik nápadu na papouščí vánoční ozdoby ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Navázal tak prý na dřívější nápad rozesílat s novoročními pozdravy vánoční vykrajovátka ve tvaru exotických zvířat.

K TÉMATU: Na návštěvě Rákosova pavilonu, nové expozice vzácných papoušků pražské zoo

„Manželka v průběhu let shromáždila krásné sestavy skleněných vánočních ozdob, které by nám umožnily mít každý rok jinak pojatý stromek. Vůbec moje žena má pro vánoční ozdoby skoro stejnou slabost jako pro vykrajovátka vánočního cukroví. Ta jsme vždycky začínali nakupovat už v létě na mnichovohradišťské pouti. Při tomhle nakupování manželka nejednou poznamenala, že vykrajovátka ve tvarech exotických zvířat by mohla být zajímavý suvenýr do zoo. Před pár lety jsme je skutečně objednali a výtečně zafungovala. Když jsem je připojil k novoročním přáním, chodila mi za ně poděkování z půlky světa. Doma jsme si pak říkali, jestli by nestálo za to udělat i nějaké vánoční zooozdoby,“ uvedl Miroslav Bobek.

Po první várce 900 ozdob se jenom zaprášilo

Nápad na vánoční ozdoby se zvířaty prý ale na několik let zapadl, než ředitel zoo narazil na Vánoční dům v Držkově… A první vánoční papoušci byli k dispozici již při říjnovém slavnostním otevírání Rákosova pavilonu. „V první vlně jsme si objednávali 900 kusů, již v srpnu. Poměrně brzy ale byly rozebrány, tak jsme krátce po otevření Rákosova pavilonu objednali dalších 900, které nám dorazily v těchto dnech a nyní objednáváme ještě 1 500, ale není jisté, zda je dodavatel stihne vyrobit do poloviny prosince,“ sdělila serveru Ararauna Eliška Pellešová, náměstkyně Útvaru obchodu a služeb pražské zoo. Protože jde o ruční výrobu a dodavatel má před Vánoci řadu dalších zakázek, není jisté, zda dodá všech 1 500 objednaných ozdob ještě před Vánoci.

ČTĚTE TAKÉ: Jaké druhy papoušků a dalších ptáků chová pražská zoo v Rákosově pavilonu?

„Kvůli velkému zájmu jsme měli mezi první druhou objednanou dávkou prostoj, kdy jsme museli ozdoby stahovat z nabídky,“ říká Eliška Pellešová. Obdobný zájem prý zoo zaznamenala i dříve o zmiňovaná vykrajovátka, která má stále v nabídce. Vánoční ozdoby zahrada nabízí ve svém obchodě u hlavního vchodu do zahrady a také prostřednictvím vlastního e-shopu za 99 korun. Ostatně, ke zpřístupnění Rákosova pavilonu zahrada připravila celou řadu merchandisingu, od designových hrníčků s arou kobaltovým a kakaduem palmovým přes trička s těmito dvěma druhy papoušků, plátěné tašky, omalovánky se speciální sadou pastelek, puzzle, pexesa, skládačky Eternity, magnetky na ledničku, krabičky na svačinu až po speciální vydání časopisu Trojský koník věnovaného výhradně Rákosově pavilonu.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..