Svatá Lucie otevře v únoru 2020 moderní zoo s amazoňany mnohobarvými. Staví ji ACTP

UVNITŘ FOTO – Moderní středisko ochrany přírody a zoologickou zahradu s národními ptáky ostrovního státu Svatá Lucie, amazoňany mnohobarvými, otevře v únoru příštího roku vláda této karibské země. Výstavbu centra zajišťuje německé Sdružení na ochranu ohrožených papoušků (ACTP), které podporuje záchranné projekty amazoňanů mnohobarvých a v minulosti získala několik těchto ptáků od svatolucijské vlády pro své chovné zařízení u Berlína. Ministr zemědělství, rybolovu a přírodního bohatství Svaté Lucie Ezechiel Joseph nyní oznámil, že zoo se stihne oficiálně otevřít do oslav 41. výročí vyhlášení nezávislosti Svaté Lucie. To připadá na 22. února 2020.

Stavba, jež byla zahájena v dubnu 2018, mám být nejmodernějším střediskem ochrany přírody a enviromentálního vzdělávání na Svaté Lucii. Kabinet od něj očekává příjmy z cestovního ruchu i pomoc s šířením ochrany přírody na ostrově. Projekt měl být původně dokončen tento měsíc, ale kvůli „nepředvídatelným obtížím“, včetně tropických bouří, se musel termín dokončení posunout až na začátek roku 2020. „Věříme, že se tak stane na Den nezávislosti,“ prohlásil ministr Joseph. ACTP do stavby investovalo podle webu Loopslu.com částku 1,8 milionu dolarů (v přepočtu 41 milionů korun). V loňském roce projekt narušily informace britského deníku The Guardian o minulosti prezidenta ACTP Martina Gutha.

Detail připravovaného střediska ochrany přírody se zoo na Svaté Lucii (Foto: Loopslu.com)

Revanš ACTP za poskytnuté papoušky?

Ministr pro hospodářský rozvoj Svaté Lucie Guy Joseph se však za Martina Gutha postavil a prohlásil, že země má jedny z nejpřísnějších postupů při prověřování investorů. Upozornil také, že ACTP obdobnou spolupráci i s vládami Svatého Vincence, Dominiky, Brazílie a Austrálie, přičemž ze všech těchto zemí si dováží ohrožené druhy papoušků. Podle ministra zemědělství, rybolovu a přírodního bohatství Ezechiela Josepha se ze střediska ochrany přírody stane jedinečné místo v regionu. „Půjde o voliéru, v níž budou papoušci zcela volně, nikoli v klecích. Půjde o první zařízení svého druhu u nás a ACTP je celé financuje,“ dodal politik. Součástí zoo má být také kavárna a obchod se suvenýry, kde se mají prodávat především řemeslné výrobky od místních obyvatel.

K TÉMATU: Další amazoňané mnohobarví dorazili ze Svaté Lucie do německého ACTP

Veškeré provozní zisky mají směřovat na ochranářské projekty na Svaté Lucii. ACTP v minulosti získalo několik amazoňanů mnohobarvých od různých chovatelů po celém světě. Tito ptáci ale většinou nebyli v dobré kondici, byli poměrně staří a nedařilo se je rozmnožovat. Proto se ACTP dohodla s vládou Svaté Lucie na spolupráci a získala několik ptáků přímo z jejich domoviny. Loni pak ze Svaté Lucie do Německa zamířila další zásilka, jež obsahovala mláďata amazoňanů mnohobarvých vybraná z hnízd ve volné přírodě. Výběr těchto mláďat probíhal pod vedením ministerstva zemědělství, rybolovu a přírodního bohatství. ACTP se již podařilo amazoňany mnohobarvé úspěšně odchovat. Tento týden zveřejnilo fotografie dalšího letošního mláděte.

Úvodní foto: Loopslu.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..