Další amazoňané mnohobarví dorazili ze Svaté Lucie do německého ACTP

UVNITŘ VIDEO – Výrazné posílení záložní populace amazoňanů mnohobarvých ve svém chovném zařízení nedaleko Berlína oznámilo německé Sdružení na ochranu ohrožených papoušků (ACTP). Minulý týden si dovezlo z karibského ostrovního státu Svatá Lucie několik mláďat těchto velmi vzácných papoušků, kteří mají omladit a posílit chovnou skupinu v ACTP. „23. květen byl velmi důležitým dnem pro náš projekt ochrany papoušků na Svaté Lucii. Okolo poledne přistálo na letišti v Berlíně letadlo s několika amazoňany mnohobarvými přímo z tohoto ostrova, aby se stali součástí ex-situ populace v ACTP,“ uvedlo sdružení na svém webu a oficiální stránce na Facebooku.
Dovezená mláďata pochází z přírody

„Noví ptáci přispějí k významnému omlazení této genetické pojistky a představují pro náš chov velmi důležitou genetickou variabilitu. Všichni dorazili v pořádku a v současné době se nachází v karanténě,“ dodala Katrin Scholtyssek, kurátorka ACTP. Mláďata pochází z volné přírody, kde byla odebrána z hnízd zástupci ministerstva zemědělství, lesního hospodářství a životního prostředí. Vláda Svaté Lucie tak chce vytvořit záložní populaci amazoňanů mnohobarvých v zajetí mimo tento karibský ostrov, aby předešla nebezpečí vyhynutí druhu kvůli ničivým hurikánům. Sousední ostrov Dominika předloni zpustošil hurikán Maria a tamní populace amazoňanů červenokrkých a císařských zaznamenaly dramatické poklesy.

K TÉMATU: Německé ACTP oznámilo světový prvoodchov amazoňanů červenokrkých mimo jejich domovinu

ACTP zároveň oznámilo, že v listopadu na Svaté Lucii slavnostně otevře nové ochranářské a vzdělávací centrum, jenž návštěvníkům přiblíží rozmanitost živočišných i rostlinných druhů na tomto karibském ostrovu. Veškerý zisk ze vstupného do tohoto centra bude reinvestován do projektu zachování amazoňanů mnohobarvých ve volné přírodě. Jedním z důvodů, proč vláda Svaté Lucie souhlasila s importem vzácných papoušků do Německa, je fakt, že řada mláďat ve volné přírodě hyne po útoku predátorů. Počet hnízd napadených vačicemi, ale i hroznýši, podle monitoringu katedry lesního hospodářství na Svaté Lucii každoročně stoupá. „Ze 40 obsazených hnízd jich bylo sedm napadeno vačicemi. V dalších dvou byla nalezena jejich srst,“ konstatuje ACTP.

Na Svaté Lucii se chystá sčítání amazoňanů

„Kromě toho jsme v jednom hnízdě nalezli hroznýše, který očividně zabil a pozřel dvě mláďata krátce předtím, než bylo hnízdo kontrolováno,“ upozornilo sdružení. Působení těchto dvou predátorů má podle ACTP obrovský dopad na populaci amazoňanů mnohobarvých. „Dalším krokem nyní bude rozsáhlé sčítání papoušků, aby bylo možné určit aktuální velikost populace. Všechny výsledky tohoto projektu budou zveřejněny později v komplexním vědeckém článku,“ slibuje ACTP. Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) vede amazoňana mnohobarvého v Červené knize ohrožených živočichů jako „zranitelného“ s průměrnou populací 350 až 500 jedinců (230 až 330 pohlavně dospělých).

ČTĚTE TAKÉ: ACTP si dovezlo z Dominiky deset amazoňanů červenokrkých a dva amazoňany císařské

ACTP začalo před několika lety skládat záložní populaci těchto amazoňanů mimo Svatou Lucii, aby v případě potřeby poskytla ptáky pro vypuštění v zemi původu. „Tato populace pochází z různých institucí, nicméně bohužel z důvodu stáří a fyzického stavu těchto ptáků nejsou schopni z větší části se množit. Jde o kritický bod, který ohrožuje úspěch záchranného programu a zachování genetické pojistky mimo Svatou Lucii. Důležitost zachování takové pojistky jsme si uvědomili při předloňském hurikánu Maria, který extrémně poškodil sousední ostrov Dominika a způsobil velké ztráty nejenom mezi obyvateli, ale i oběma endemickými druhy amazoňanů,“ podotýká ACTP, které z karibských druhů amazoňanů chová i amazoňany ohnivé, červenokrké a císařské.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..