Další hurikán by byl pro amazoňany císařské osudný. V přírodě jich je méně než 50

UVNITŘ VIDEO – Mnohem vzácnější než amazoňan portorický, svého času téměř vyhynulý papoušek z Portorika, je v současné době amazoňan císařský, který obývá karibský ostrov Dominica. Po předloňském ničivém hurikánu Maria zůstaly v přírodě jen jednotliví ptáci. Mezinárodní unie na ochranu přírody (IUCN) proto při prosincové aktualizaci Červené knihy ohrožených živočichů překlasifikovala tento druh z kategorie „ohrožený“ do kategorie „kriticky ohrožený“. Situace je opravdu velmi vážná, protože podle odhadů mezinárodní organizace BirdLife International na Dominice přežívá ani ne 50 amazoňanů císařských. Reprodukce má být schopno jen 10 až 20 papoušků. To je vůbec nejnižší číslo v historii.

Pro porovnání: stejně „početná“ je i divoká populace neofém oranžovobřichých, které byly dosud považovány za nejvzácnějšího papouška dosud přežívajícího v přírodě. Jenže v zajetí žije dalších 300 neofém tohoto druhu, což se o amazoňanu císařském rozhodně říci nedá. Mimo ostrov Dominica se nachází jediný pár, který po hurikánu Maria získalo od tamní vlády německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). Jde o ptáky, kteří byli zachráněni z přírody. V minulosti bohužel nevzniklo žádné záložní chovné centrum mimo Dominiku, kde by bylo možné udržovat záložní populaci amazoňanů císařských. Z toho důvodu je osud druhu silně ohrožen, protože jediný pár v Německu jej nemůže zachránit.

Historicky první odchov amazoňana císařského v zajetí z roku 2010:

Horší situace než po hurikánu David v roce 1979

Kriticky na tom byli amazoňané císařští již v roce 1979, kdy po hurikánu David klesl jejich počet na 40 až 60 jedinců (z toho 25 až 40 pohlavně dospělých). Důsledná ochrana životního prostředí a enviromentální programy zaměřené na vzdělávání původních obyvatel pomohly zvýšit počet papoušků do roku 1993 na 50 až 70 a v roce 2000 až na 100 dospělých jedinců. Amazoňanům se nadále dařilo, a tak při sčítání v roce 2012 došli ornitologové k číslu 160 až 240 dospělých ptáků. Hurikán Maria, který zasáhl ostrov Dominika v roce 2017, však zlikvidovat třetinu stromů na ostrově a ze zbývajících strhal veškeré listy a plody. „Odhaduje se, že Maria byla nejsilnějším hurikánem, který kdy zasáhl Dominiku,“ upozorňuje BirdLife International.

K TÉMATU: Amazoňané císařští málem vymřeli. Od hurikánu Maria existuje jen deset pozorování

„Celkově se zdá, že amazoňan císařský má potenciál k zotavení z tak prudkého poklesu populace, což se ukázalo již po hurikánu David v roce 1979, ale změna klimatu a související vyšší četnost silných bouří jsou velmi znepokojivé. Pokud by měla být Dominica v blízké budoucnosti zasažena dalšími hurikány, než se druh dokáže dostatečně zotavit, riziko jeho vyhynutí by se dramaticky zvýšilo,“ varuje organizace. Zajímavé je, že stejnou obavu nemají ochránci o další endemický druh amazoňana z ostrova Dominica, amazoňana červenokrkého. Jeho populaci před hurikánem Maria tvořilo 1 200 až 1 500 jedinců, ale byla zasažena stejnou katastrofou jako amazoňané císařští. Rovněž u amazoňanů červenokrkých donedávna neexistovalo záložní chovné zařízení, ale od roku 2018 je chová německé ACTP, které je již úspěšně rozmnožilo.

Úvodní foto: Dominica’s Forestry, Wildlife & Parks Division

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..