Film Rio „pokračuje“: 3. března se do Brazílie vrátí 52 arů škraboškových, později je vypustí do přírody

UVNITŘ VIDEO – Definitivní datum pro stěhování více než 50 arů škraboškových z chovného centra německého Sdružení pro ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) do Brazílie, kde byl tento papoušek vyhuben na přelomu století, bylo stanoveno na 3. března. Prostřednictvím speciálního videa zveřejněného na oficiálním kanálu na videoportálu YouTube a také na profilu sociální sítě Facebook o tom informovalo samotné ACTP. Ve videu z brazilského Curaçá ve státu Bahia a severovýchodě země provádí prezident ACTP Martin Guth inspekci připravovaného chovného a aklimatizačního zařízení určeného pro přípravu arů škraboškových na vypouštění do volné přírody.

Do širokého povědomí se ara škraboškový dostal díky animovanému filmu Rio, který popisuje trable údajně posledních dvou ptáků svého druhu na světě. Ve skutečnosti počet arů škraboškových nikdy neklesl na tak kritické minimum, ale před začátkem záchranného programu jich v zajetí žilo okolo padesáti. Především díky katarskému šejkovi Saudovi bin Mohammedu Al-Thanimu se podařilo většinu ptáků z různých chovných zařízení soustředit do záchranné stanice Al Wabra v Kataru, kde se postupem času zvýšil jejich počet na více než sto. Po úmrtí Al-Thaniho v roce 2014 jeho rodina řešil další osud papoušků a v roce 2018 všechny ary škraboškové přesunula do ACTP v Německu.

V přírodě je vyhynulý od roku 2000

V přírodě se ara škraboškový vyskytoval do roku 2000, kdy byl naposledy spatřen poslední samec, který vytvořil pár se samicí ary marakány. Teprve loni ale Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) prohlásila aru škraboškového oficiálně za druh, který je v přírodě vyhynulý. Do té doby jej považovala za kriticky ohroženého a potenciálně vyhynulého v přírodě, přičemž odhadovala, že by ve volnosti mohlo přežívat do padesáti jedinců. Jediné pravděpodobné pozorování divokého ary škraboškového po roce 2000 pochází z okolí Curaçá, kde jej v roce 2016 spatřila a na mobilní telefon natočila místní dívka. Ze záznamu ale není zcela patrné, zda jde o aru škraboškového nebo aru kobaltového. Expedice vyslaná na místo pozorování ary škraboškového nepotvrdila.

K TÉMATU: Převoz 50 arů škraboškových z německého ACTP do Brazílie se posouvá na březen 2020

Brazilská vláda v roce 2018 vyhlásila v okolí Curaçá novou rezervaci určenou pro návrat arů škraboškových do přírody. Přímo v ní se nachází i připravované chovné, aklimatizační a reintrodukční centrum, kam by se mělo letos přesunout všech 52 arů škraboškových, které 3. března převeze ACTP z Německa do Brazílie. Ve skupině jsou různě staří ptáci, přičemž část by měla po karanténě přijít do společné voliéry s ary marakánami odchycenými z přírody, s nimiž je potom budou brazilští ochránci přírody vypouštět do přírody tak, aby se vzácní papoušci mohli od arů marakán učit, kde seženou v přírodě potravu, kde najdou zdroje vody a jak se bránit před predátory. Marakány by také měly arům škraboškovým ukázat vhodné hnízdní dutiny v rezervaci.

Úvodní foto: Blue Sky Studios / ACTP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..