Politické otřesy v Bolívii pozastavily akční plán na záchranu ary červenouchého

UVNITŘ VIDEO – Pouhých několik měsíců fungoval v Bolívii akční plán na záchranu ary červenouchého, endemického druhu papouška, který byl loni zařazen mezi kriticky ohrožené druhy v Červené knize IUCN. Bolivijské ministerstvo životního prostředí ho představilo loni v srpnu, ale již v říjnu došlo k jeho pozastavení kvůli politické situaci v zemi vyvolané protesty proti výsledku prezidentských voleb, v nichž opět zvítězil Evo Morales. Toho o měsíc později donutila armáda odstoupit a utéci ze země. Ochránci přírody od té doby očekávají, kdy bude moci být plán na záchranu ary červenouchého, který počítá s přímou spoluprací s občany žijícími v lokalitách výskytu papouška, znovu obnoven.

Plán počítá s vypracováním většího počtu vědeckých studií, podrobnějším monitoringem a sčítáním volně žijící populace arů červenouchých a rozvojem turistických programů zaměřených na birdwatching. Podle Josého Antonia Díaz-Luqueho, výkonného ředitele Nadace na ochranu papoušků Bolívie (CLB), nyní probíhají intenzivní jednání s bolivijským Centrem pro biologickou rozmanitost a genetiku a Generálním ředitelstvím pro zachování biologické rozmanitosti jednání o obnovení akčního plánu. „Jeho cílem by bylo vytvoření klíčového nástroje pro ochranu kriticky ohrožených druhů,“ vysvětlil Diáz-Luque serveru Mongabay.com. Plán by tak měl navázat na vyhlášení několika rezervací pro ochranu hnízdišť arů červenouchých.

Důležité je sjednotit přístup místních komunit

V celé Bolívii žije okolo 800 arů červenouchých. Nejdůležitější hnízdiště se nachází v oblasti Omereque, jež je od roku 2006 chráněna jako soukromá rezervace zřízená ornitologickou společností Asociación Civil Armonía (ACA) a třemi místními komunitami. Ornitologům se podařilo zabránit vybírání mláďat z hnízd a přesvědčit místní zemědělce, aby nestříleli ary, kteří jim ničí úrodu kukuřice. Společně s místními lidmi dospěli ke kompromisu, který spočívá ve vytvoření speciálních polí, jež jsou určena pro papoušky a ti se potom nepouští do likvidace kukuřice jinde. „Nejdůležitější je, že lidé pochopili, v jakém nebezpečí se ara červenouchý vyskytl. Dokonce do té míry, že pokud do oblasti zavítají cizinci, ujišťují se, že nejde o překupníky s divokými zvířaty,“ říká výkonný ředitel ACA Rodrigo Soria.

Ara červenouchý byl zařazen mezi kriticky ohrožené druhy, stejně jako ara kaninda

Součástí rezervace je také turistická chata určená pro pozorování ptáků (viz video níže). Nejde jen o ary červenouché, na území rezervace bylo zaznamenáno 184 druhů opeřenců, včetně kondorů andských. „Místní komunita si uvědomila, že z birdwatchingu může těžit, protože se nachází v místě, které je velmi příhodné pro pozorování arů červenouchých. Ochránci nejsou schopni říci, zda počet papoušků v rezervaci stoupá. Pravidelně zde hnízdí asi 40 párů, řada dalších ptáků ale ještě není pohlavně dospělých. Poslední podrobné sčítání papoušků v oblasti proběhlo v roce 2011. Další by mělo být součástí pozastaveného akčního plánu na záchranu ary červenouchého. V jiných hnízdních lokalitách zatím místní lidé o ohrožení papoušků příliš nevědí a jejich přístup k arům červenouchým není tak pozitivní.

Úvodní foto: Asociación Civil Armonía

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!