Aktivisté požadují po skupině G20 úplný zákaz obchodování s volně žijícími živočichy. I kvůli koronaviru

Zabránit šíření pandemií infekcí, které přenášejí divoká zvířata, chce ochranářská organizace Wildlife Nature, která požaduje po skupině G20 schválení úplného zákazu obchodování s volně žijícími živočichy. Jako argument používá současnou pandemii nového typu koronaviru Covid-19, která má podle epidemiologů pocházet od divokých netopýrů. Wildlife Nature chce zákazem zároveň zabránit krutému zacházení se zvířaty během odchytu a transportu na černý trh s domácími mazlíčky. Jako příklad uvádí žaky velké, jichž uhyne v průměru 66 procent, než se dostanou na mezinárodní černý trh v Asii (do Spojených států a Evropy se už odchytoví žakové nesmí dovážet).

Skupinu G20 tvoří 20 nejvyspělejších států světa: Evropská unie a dalších 19 zemí (Argentina, Austrálie, Brazílie, Kanada, Čína, Německo, Francie, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Mexiko, Ruská federace, Saúdská Arábie, Jižní Afrika, Jižní Korea, Turecko, Velká Británie a USA). Předpokládá se, že pandemie Covid-19, kterou se nakazilo přes 4,6 milionů lidí a zabila více než 320 tisíc po celém světě, pochází ze zvířecího trhu v čínském Wu-Chanu. Virus měl pocházet z masa netopýrů prodávaných právě na tomto trhu. Média nedávno přinesla obrázky ze stejného trhu, kde se po odvolání epidemiologických opatření znovu začalo obchodovat s masem divokých zvířat včetně netopýrů.

Kuvajt zakázal dovoz a reexport papoušků žako, brání tranzitu ptáků odchycených v přírodě

Konec veřejných show se zvířaty?

Podle Tennysona Williamse z Wildlife Nature tyto a podobné obchody, v nichž se protáčí miliardy dolarů, využívají divoká zvířata k ziskům, které si ale vybírají krutou daň po celém světě. „Tato kampaň se ale nezaměřuje pouze proti prodeji divokých zvířat jako potravy,“ upozorňuje. Organizace protestuje proti zneužívání divokých zvířat na všech úrovních. „Nutně potřebujeme přesvědčit skupinu G20, aby podnikla kroky k zavedení celosvětového zákazu obchodování s volně žijícími živočichy, který nás ochrání před budoucími pandemiemi. K tomu je zapotřebí koordinované globální opatření a tento zákaz by mohl zachránit životy milionů lidí, zvířat i ochránit ekonomiky,“ uvedla organizace Wildlife Nature ve svém prohlášení.

Výzva míří na podzimní 15. setkání skupiny G20, které se uskuteční 21. a 22. listopadu v Rijádu v Saúdské Arábii. „Pokud nebudeme kupovat exotická zvířata nebo tradiční medicínu, která obsahuje produkty z volně žijících živočichů, a přestaneme navštěvovat místa, kde se předvádějí show s těmito zvířaty, vyšleme tím jasný signál, že kruté zacházení s volně žijícími zvířaty není akceptovatelné – a to jak pro zvířata, tak pro naše zdraví i planetu,“ prohlásil Tennyson Williams. Návrh tak míří i na cirkusy a zábavní parky včetně těch velmi známých, kde je možné spatřit show s delfíny, kosatkami nebo slony. Výrazné omezení cirkusů nedávno schválila i Česká republika, která zakázala drezuru velkých šelem.

Nekupujte papoušky žako z přírody, nabádá kampaň. Na jednoho přeživšího připadá 20 uhynulých

Úvodní foto: Celní správa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..