Kuvajt zakázal dovoz a reexport papoušků žako, brání tranzitu ptáků odchycených v přírodě

Pohár trpělivosti kuvajtských orgánů ochrany přírody s pašováním nelegálně odchycených papoušků žako z Afriky a jejich dalším vývozem přetekl. Generální ředitel kuvajtského úřadu na ochranu životního prostředí Sheikh Abdullah Al-Ahmad minulý týden rozhodl o okamžitém zákazu dovozu odchytových žaků i jejich dalším reexportu. Informoval o tom deník Alrai daily s tím, že Al-Ahmad zákaz odůvodnil dřívějším zařazením žaků velkých a žaků liberijských do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Kuvajt přistoupil k této úmluvě v roce 2002. Žakové byli přeřazeni do CITES I na podzim 2016.
Povinná registrace žaků platí pro země Evropské unie od února 2017. Pro africké státy, které jsou domovinou obou druhů žaků, znamenalo přeřazení těchto papoušků do CITES I zákaz výjimek pro legální odchyt a vývoz žaků do zahraničí. Týkalo se to Demokratické republiky Kongo a Kamerunu, které měly od CITES stanoveny kvóty pro vývoz, které však pravidelně překračovaly. Odchytoví žakové jsou výrazně levnější než ptáci odchovaní v zajetí. Rozdíl ceny hraje důležitou roli, protože v zemích jako Kuvajt se cena žaků pohybuje několikanásobně výš než třeba v České republice. Zatímco v tuzemsku se dá žako sehnat za 13 tisíc korun, v Kuvajtu je průměrná cena stejného papouška v přepočtu 70 tisíc korun.

Cena jednoho papouška žako se v Kuvajtu pohybuje v přepočtu okolo 70 tisíc korun (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Papoušky pašoval i pilot linky z New Yorku

Kuvajt se proto stává častým cílem pašeráků. Před šesti lety dokonce na letišti v Kuvajt City zadrželi druhého pilota pravidelné letecké linky z New Yorku, který se snažil do země přivézt 12 papoušků žako. Ptáci byli nalezeni v uzavřeném kufříku umístěném mezi zavazadly cestujících a pilot se později přiznal, že se je snažil do země propašovat. Ten samý pilot byl už v minulosti zadržen pro pašování zboží, u kterého nechtěl zaplatit celní poplatky. Tehdy byl propuštěn na podmínku, po incidentu s papoušky žako skončil za mřížemi. Rovněž tento pilot chtěl vydělat na rozdílu ceny žaka ve Spojených státech a v Kuvajtu.

K TÉMATU: Pilot aerolinek na trase New York – Kuvajt pašoval v kufru 12 žaků. Odhalili ho celníci

Mladý ručně dokrmený žako v USA totiž vyjde v přepočtu na 150 až 200 kuvajtských dinárů (asi 10 až 13,5 tisíce korun), zatímco v Kuvajtu nezřídka na víc než tisíc dinárů (skoro 70 tisíc korun). Celou zásilku tak muž mohl prodat za víc než 800 tisíc korun, přičemž pořizovací cena dvanácti žaků neměla přesáhnout 160 tisíc korun. Čistý zisk nejméně 640 tisíc korun byl příliš velkým lákadlem, zvlášť když muž v minulosti s největší pravděpodobností opakovaně různé zboží do Kuvajtu zdárně propašoval. Nyní už nebude možné do země papoušky žako dovážet ani legálně.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..