Arové škraboškoví dovezení z Německa do Brazílie úspěšně dokončili karanténu, přemístili je do aklimatizačních voliér

UVNITŘ VIDEO – První skupina arů škraboškových, která v příštím roce poprvé po 11 letech obohatí faunu severovýchodní Brazílie v biotopu Caatinga, již obývá aklimatizační voliéru u chovného centra poblíž města Curaçá. Ptáci pocházejí z více než padesátičlenné skupiny papoušků, které letos 3. března převezlo německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) do Brazílie, aby byli společně s ary marakánami vypuštěni do volné přírody. Ara škraboškový je ve volnosti od roku 2000 vyhuben, v zajetí momentálně přežívá přibližně 200 ptáků, z toho dvě třetiny v německém chovném centru ACTP. To se zároveň pochlubilo, že se u něj nedávno vylíhlo šesté mládě za letošní hnízdní sezónu.

„Arové škraboškoví, kteří se nachází v chovatelském a reprodukčním středisku v Curaçá, poprvé od března opustili karanténu a minulý týden byli vypuštění do voliéry postavené speciálně pro ně. Její interiér je obohacen větvemi, listy a dalším přírodním materiálem, který by měl napomoci postupnému zvykání papoušků na biotop Caatinga,“ informoval brazilský Institut pro ochranu biologické rozmanitosti (ICMBio). Voliéry mají dvojité pletivo a zároveň umožňují ptákům kontakt s klimatem Caatingy. „Pletivo také chrání modré ary před jinými zvířaty. Prostupně jim bude předkládáno více původních druhů ovoce a semen z Caatingy, aby věděli, čím se mají živit, až budou vypuštěni do přírody,“ dodal institut.

Aklimatizační voliéra arů škraboškových u brazilského Curaçá (kliknutím do obrázku spustíte video):

Papoušci jsou izolovaní od lidí, aby nezkrotli

K voliérám má přístup minimum lidí, návštěvy v centru jsou omezené. „Proces izolace od lidí je v této fázi nezbytný, aby se zabránilo jejich zkrotnutí, což by potom v přírodě mohlo vést ke snadnému odchytu pytláky,“ vysvětluje ICMBio. Společně s ary škraboškovými se na vypuštění do přírody připravují i příbuzní arové marakány, kteří by měli sehrát důležitou roli při seznamování modrých arů s novým domovem. Brazilský Národní akční plán pro zachování ary škraboškového počítá s tím, že k prvnímu vypouštění vzácných papoušků dojde v roce 2021. Část ptáků dovezených z Německa zůstane v chovném centru a vytvoří chovné páry, jejichž mláďata budou ochránci vypouštět do blízké rezervace. Kriticky ohrožené papoušky by zde měly chránit mj. drony.

Po dovozu z Německa strávili arové dva měsíce v karanténě a podstoupili další kolo veterinárních vyšetření a testů na nemoci. Stejnou proceduru papoušci absolvovali již před odletem z Německa. Přede dvěma lety byli všichni arové škraboškoví zapojení do projektu reintrodukce převezeni do chovného zařízení ACTP u Berlína. Šlo zejména o více než 120 papoušků z katarské Al Wabry, díky jejímuž programu umělé inseminace se podařilo počet arů škraboškových žijících v zajetí zvýšit z 53 v roce 2000 na dnešních 180. Chov tak velkého množství v přírodě vyhubených ptáků na jednom místě je rizikový, proto došlo k přesunu části papoušků do jejich původní domoviny. Některé ptáky ACTP poskytlo do belgické zoo Pairi Daiza a do singapurského Jurong Bird Parku.

52 arů škraboškových dorazilo v pořádku z Německa a Belgie do Brazílie. Nyní jsou v karanténě

 

Úvodní foto: ACTP

Předchozí článek

Zrušené 9. setkání chovatelů Severovýchodních Čech s přednáškou Čestmíra Drozdka se uskuteční patrně 13. června

Dálší článek

Několik Australanů se nakazilo psitakózou od volně žijících papoušků, hygienici varují před kontaktem s ptáky

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější