Papoušek jako korunní svědek vraždy? Po USA se ho chystá použít i soud v Argentině

Ochočený papoušek Polly se může stát korunním svědkem v případě vraždy ženy v argentinském městě San Fernando. Stalo by se tak již podruhé na světě, co by nějaký soud připustil jako svědka exotického ptáka chovaného jako mazlíčka. Poprvé se tak stalo v roce 2015 v americkém Michiganu, kdy papoušek napodobil hlas zastřelené oběti i jejího vraha. I v tomto případě hraje roli učenlivost ptáka a napodobování hlasu oběti. Tou se již v prosinci 2018 stala šestačtyřicetiletá Elizabeth Toledo. Vyšetřovatelé z činu obvinili dva její spolubydlící, kteří měli ženu zneužít a uškrtit. Dosavadním hlavním důkazem byly vzorky DNA odebrané z těla zavražděné.

Podle prokurátorů si papoušek, který patřil oběti, může vzpomenou na klíčový důkaz. Jeden z policistů při ohledávání místa činu totiž zaslechl, jak pták napodobuje volání o pomoc. Mělo jít o slova „Ne, prosím, pusťte mě!“. Vyšetřovatel se na papouška zaměřil ve chvíli, kdy ostatní policisté ohledávali byt, v němž mělo dojít k vraždě. Argentinský deník La Nacion přinesl výpověď souseda oběti, podle něhož papoušek již dříve napodoboval větu „Proč jsi mě zasáhla?“. Média neuvádí, o jaká druh papouška jde, popisují ho pouze jako zeleného exota. S největší pravděpodobností se jedná o amazoňana. V případě michiganské vraždy v roce 2015 byl korunním svědkem ochočený papoušek žako.

Americký soud uznal papouška žako jako korunního svědka v případu vraždy

Soud chce vzbudit u papouška ošklivé vzpomínky

Podle Laurela Braitmana ze Stanfordské univerzity je papoušek neobvyklým, ale ne zcela ojedinělým zdrojem důkazů pro trestní řízení. Braitman se věnoval studiu pouta mezi papoušky a lidmi, které popsal ve své knize Zvířecí šílenství. „Každopádně jde o precedens,“ prohlásil Braitman v rozhovoru pro televizní The John Oakley Show. „Doposud papoušci nemohli svědčit, nemohou být podrobeni křížovému výslechu, ale to, co opakují, může být předloženo jako důkaz,“ vysvětlil. Papoušek si podle něj může vytvořit silné emocionální pouto se svým majitelem a utrpět značné trauma, pokud zjistí, že někdo jeho majiteli ublížil. „Jsem si jistý, že přítomnost u vraždy jeho majitelky muselo být pro papouška velmi stresující,“ uvedl expert.

„Je také velmi pravděpodobné, že zopakuje, co při takové situaci zaslechl, pokud se poblíž něj objeví osoba, která bude mluvit s emocionální naléhavostí,“ věří Braitman. Tělo Elizabeth Toledo bylo nalezeno v jejím domě, který obývala s třemi dalšími spolubydlícími, 30. prosince 2018. Pitva odhalila, že byla zbita, znásilněna a uškrcena. Z činu byli obviněni její spolubydlící Miguel Saturnino Rolon (52) a Jorge Raul Alvarez (64), kteří mají koncem letošního roku stanout před soudem za sexuální zneužití, vraždu a násilí na člověku opačného pohlaví. Podle vyšetřovatelů byly na pažích oběti nalezeny kousance, které odpovídaly zubním záznamům Miguela Saturnina Rolona. „Je to srovnatelné s otiskem prstu,“ prohlásila Bibiana Santella, prokurátorka v San Fernandu.

Byl to právě Rolon, kdo ohlásil nález mrtvé spolubydlící policii. Mužům zákona tvrdil, že ji nalezl uškrcenou po návratu domů z ragbyového klubu.

Úvodní foto: Bestfriends.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..