Státní veterinární správa začala radit, jak postupovat při nákupu zvířat. Speciální sekci věnuje exotům

Neúnosná situace s množírnami psů a koček vedla českou Státní veterinární správu (SVS) k založení speciální sekce na svém webu, která radí zájemcům o koupi zvířete, jak se vyvarovat rizik spojených s nákupem zvířete z nevhodných podmínek nebo podvodnými inzeráty na internetu. Kromě psů a koček věnuje veterinární správa samostatnou sekci i nákupu exotického ptactva přes internet. Internetový prodej je stále oblíbenější formou prodeje. Kromě široké škály hmotných produktů a služeb všeho druhu je „na síti“ možné koupit také zvířata. Prostředí internetu s sebou kromě nesporných výhod nese i určitá rizika,“ upozorňuje SVS.

Nenaleťte podvodníkům, varuje veterinární správa

Cílem doporučení je podle veterinární správy upozornit potenciální kupce, že vzít si do péče zvíře je závazek určitého rozsahu. „Je vhodné se vždy informovat v odborné literatuře a u odborníků, co chov Vámi vybraného druhu zvířete obnáší,“ upozorňuje veterinární správa. Před koupí konkrétního druhu exotického ptactva by se měl kupující dostatečně informovat o chovu a potřebách vybraného druhu, vyhledávat rady v odborných knihách, na internetu, ve specializovaných obchodech, případě se obrátit na chovatelské sdružení specializované na chov vybraného druhu. „Některé druhy jsou relativně nenáročné, jiné ale – např. velcí papoušci – vyžadují speciální péči. Měli byste proto zvážit, za jakým účelem a proč si okrasné ptactvo chcete pořídit,“ nabádá SVS.

„Pamatujte, že jak je pestrá nabídka ptačích druhů, tak se ale také liší nároky ptáků na prostor, hygienu prostředí, výživu nebo potřebu sociálních vazeb. Uvědomte si, že chov některých druhů je závazkem na dlouhá léta, u některých papoušků může jít až o desetiletí. Například papoušek ara se může v zajetí dožít až 75 let,“ podotýká veterinární správa. Pokud je zájemce přeci jenom rozhodne pro koupi, měl by mít podle SVS na paměti, že pořizovací cena zvířete je nejnižší položka, která jej bude čekat – musí být schopen zvířeti zajistit odpovídající klec nebo voliéru, pestrou a kvalitní stravu, zajistit čištění ubikace a také případnou veterinární péči, a to po celou dobu jeho života. „Vhodné je navázat kontakt s veterinárním pracovištěm, které se na problematiku ptactva specializuje,“ upozorňuje SVS.

Zveřejňujte jména chovatelů, kteří prodávají nedokrmená mláďata papoušků!

„Osvěta a kultivace prodeje zvířat je ve veřejném zájmu“

Pro chov některých druhů ptáků je nutné povolení chovu druhu zvířete vyžadující zvláštní péči, které vydává Krajská veterinární správa a je o něj nutné požádat ještě před pořízením samotného zvířete. Exotické ptactvo by měli zájemci nakupovat od zkušených chovatelů nebo ve specializovaných obchodech. „Ujistěte se, že Vámi vybrané zvíře nejeví známky poranění nebo onemocnění (načepýřený postoj, poškozené nebo znečištěné peří, apatie až ospalost, obtížné dýchání, výtok z očí, změny na končetinách). Vhodné je porovnání životních projevů s dalšími jedinci v chovu,“ nabádá veterinární správa. „V případě výběru ohroženého druhu zvířete, je převod zvířete možný pouze s písemným dokladem původního vlastníka nebo držitele zvířete,“ dodává.

Záznamy a doklady vyžadované v těchto případech jsou součástí podkladů při prokazování zákonného původu exemplářů CITES v České republice a je třeba je např. předkládat při případné kontrole anebo zpřístupnit jako podklad k žádosti o úřední doklady CITES, pokračuje SVS. „V případě, že si nebudete zvíře vyzvedávat osobně, ale budete chtít využít nabízenou dopravu skrze přepravce, mějte na paměti, že přepravovat zvířata může nad 65 km pouze schválený přepravce pro přepravu zvířat,“ dodává SVS, která o své nové rubrice informovala oficiální cestou významné inzertní weby, které nabízejí také prodej zvířat a požádala je o spolupráci při šíření důležitých rad a doporučení při nákupu zvířat. „Osvěta veřejnosti a kultivace trhu se zájmovými zvířaty je ve veřejném zájmu,“ vysvětlil ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Prodej neodstavených mláďat papoušků nezkušeným majitelům je zločin

Úvodní foto: Státní veterinární správa ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..