V Británii kvůli povinné práci z domova raketově narostl počet papoušků nabízených k adopci

„Příliš křičí a ruší mě to při poradách přes videokonference.“ To je hlavní důvod, proč v Británii během koronavirové pandemie významně stoupl počet majitelů papoušků – domácích mazlíčků, kteří nabízí exoty k adopci. Charitativní organizace Birdline, která působí v Londýně, přijala mezi březnem a zářím letošního roku o 70 procent více domácích mazlíčků než před rokem. Důvod? Papoušci si u majitelů vyžadovali větší pozornost, když lidé zůstávali doma na home office a rušili je při pracovních povinnostech. Zvýšil se také počet případů agresivních výpadů domácích mazlíčků na některé členy domácností, zejména pak samiček na ženy, informoval bulvární list Daily Mail. Doslova uvedl, že někteří papoušci „nenávidí ženy“.

Bohužel narostl také počet papoušků, které frustrovaní majitelé vypustili z okna, aby se jich zbavili. Počet hlášení pozorovaných exotů v ulicích britských měst podle specializované facebookové skupiny Lost Parrots & Birds Found meziročně viditelně povyskočil. Ptačí útulek Birdline přijal za poslední půlrok 88 papoušků, zatímco loni za stejné období to bylo „jen“ 52. „Je to trochu problematické, když se pokoušíte uskutečnit rozhovor přes Zoom nebo audiokonferenci a v pozadí vám do toho křičí papoušek,“ uznává Claire Longworth, manažerka Birdline. Majitel dvou ochočených mníšků šedých Nimal Fernando z Londýna přiznal, že se na něj obrací stovky majitelů domácích mazlíčků s prosbou o radu, jak papouškovi zabránit v křiku. Denně dostával až 50 takových dotazů.

Žena vyhodila živého papouška v plastovém pytli do schránky, zvířecí útulek ho zachránil

Ptačí útulky hlásí plno

Na adopci čekají i poměrně staří papoušci. Birdline se například stará o 84 let starého kakadua žlutočečelatého, který napadá ženy, a tak se ho jeho majitelé rozhodli opakovaně zbavit. Problémy neřeší jenom samotní majitelé exotů. Nimal Fernando křik svých papoušků snáší dobře a ačkoli se prý intenzivněji ozývají jen okolo tří minut denně, během povinné karantény to byl důvod k opakovaným stížnostem od sousedů. Podle Jackie Amos, která spravuje facebookovou skupinu Lost Parrots & Birds Found s více než 10 tisíci členy, byl letošní rok vůbec nejhorším z hlediska počtu nahlášených pozorování ulétlých papoušků. Ptačí útulky hlásí plné stavy a mají problém přijímat další ptáky i udat přes adopci ty, o které se nyní starají.

Manažerka Birdline Claire Longworth upozorňuje, že při adopcích je problém v silných genderových preferencích nabízených ptáků. Papoušek obvykle přilne k člověku opačného pohlaví. Vzhledem k tomu, že o adopci papoušků mají větší zájem ženy než muži, v útulcích zůstává převis papoušků, kteří ženy naopak nenávidí a napadají. To je i případ zmíněného čtyřiaosmdesátiletého kakadua, který byl do útulku několikrát vrácen. Na webu Birdline je upozornění, že potřebuje stálého pečovatele, protože si obvykle po několika týdnech zvykne na nový domov a poté zaútočí na ženy, které žijí ve stejné domácnosti. Podle Daily Mail se však zdá, že kakadu opět našel nový vhodný domov, protože u jeho profilu na webu je uvedeno, že se nachází v závěrečné fázi adopce.

Američané vytváří seznamy lidí, kteří týrali zvířata. Obchody a útulky jim nesmí prodat domácí mazlíčky

Úvodní foto: Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..