Zachránili ji jako ptáče před jistou smrtí. Samička kakadua filipínského se dokázala vrátit do přírody a nyní vyvedla mláďata

Neuvěřitelný příběh s dobrým koncem se udál na filipínském ostrově Palawan v oblasti Duraman, kde žije největší populace kriticky ohrožených kakaduů filipínských. Ochránci přírody z tamní nevládní organizace Katala Foundation Inc. před čtyřmi lety zachránili z jedné hnízdní dutiny s mláďaty malou samičku tohoto papouška, kterou ručně dokrmili po odstavu vypustili zpět do volné přírody. Nyní tato samička, již pojmenovali „Gold“, sama v přírodě zahnízdila a úspěšně vyvedla mláďata. „Je to vzácný případ, kdy se mládě zachráněné od smrti hlasem dokázalo úspěšně znovu integrovat do volné přírody a přežít, ale dokonce i s partnerem úspěšně zahnízdit,“ říká Indira Dayang Lacerna-Widmann, výkonná ředitelka Katala Foundation Inc.

Na Palawanu, kde Gold vyhnízdila, žije zhruba 90 procent celosvětové divoké populace kakaduů filipínských, která se odhaduje na 820 až 1 230 pohlavně dospělých jedinců. „Tento příběh je dobrou zprávou pro tento ohrožený druh, protože počet kakaduů filipínských dramaticky kles kvůli pytláctví, lovu a ničení hnízdních stanovišť,“ dodala Lacerna-Widmann pro zpravodajský web ABS-CBN. „Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) a filipínský Červený seznam tohoto papouška vedou jako kriticky ohroženého, což je poslední kategorie před vyhynutím ve volné přírodě.“ Kakaduové filipínští hnízdí jednou ročně a odlesňování přímo ohrožuje jejich schopnost rozmnožovat se.

Pět zachráněných kakaduů filipínských se vrátilo do přírody na ostrově Dumaran

Bývalí pytláci nyní chrání hnízda papoušků

„Snůška mívá obvykle dvě až tři vejce. Pokud je dobré počasí, mají všechna mláďata šanci na přežití, ale pokud se počasí zkazí nebo je extrémní sucha, je to problém. V některých případech hnízdění selže i kvůli nedostatku potravy,“ vysvětluje výkonná ředitelka Katala Foundation Inc. Kakaduové jsou přímo závislí na dostatku hnízdních dutin, jichž ale ubývá kvůli odlesňování pro potřeby zemědělců nebo výstavbu silnic. Nejdůležitějším faktorem pro přežití zbytkové populace je ale hlídání obsazených hnízdních dutin před pytláky. „Během hnízdního období najímáme strážce, často z řad bývalých pytláků, kteří dutiny hlídají 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Bez jejich spolupráce by to nebylo možné,“ říká Lacerna-Widmann.

Spolupráce s místní komunitou ochráncům také pomohla objevit samičku Gold v hnízdě, kde byla mláďata ohrožována nedostatkem potravy. „Kooperace s místními lidmi je velmi důležitá. Když jsme Gold vypustili v Duramanu do volné přírody, místní komunita to věděla a neustále byla ostražitá. Okamžitě informovala zástupce Kataly o pozorování kakaduů ve svém okolí,“ líčí šéfka organizace. Pro Lacernu-Widmann je největším zadostiučiněním, že lidé z oblastí, kde kakaduové filipínští hnízdí, vyměnili sezónní příjmy z pytláctví za celoroční ochranu přírody i tohoto papouška. Pochopili totiž, že pokud se podaří kakaduy filipínské udržet ve volné přírodě, přinese jim to mnohem větší užitek – třeba i z turistického ruchu.

Jako děti vybíraly kakadu filipínské z hnízd, nyní je bývalé pašeračky pomáhají chránit

Úvodní Foto: Katala Foundation Inc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..