Rekordní léto v Papouščí zoo Bošovice: 50 % nárůst návštěvníků oproti loňsku a čtyři prvoodchovy

UVNITŘ GALERIE – Právě končící letní prázdniny přinesly mimořádně vysokou návštěvnost specializované Papouščí zoologické zahradě v Bošovicích na jižní Moravě. Po jarní dvouměsíční pauze, kdy musela být zoo uzavřena kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru, počet návštěvníků v porovnání s loňským rokem raketově vzrostl a jenom během července v Bošovicích uvítali přes 13 tisíc milovníků papoušků, v srpnu dokonce 16 tisíc. „Je to o 50 procent více oproti loňskému létu, a už to byla sezóna rekordů,“ říká zakladatel zoo Vlastimil Škrhák. Pro porovnání: za celý loňský rok do Papouščí zoo zavítalo 45 tisíc návštěvníků. Zahrada tak těžila z rozhodnutí řady Čechů nevycestovat letos na dovolenou do zahraničí a zaměřit se na tuzemské zajímavosti, ale také z toho, že si najala nového manažera Josefa Bojanovského.

V červenci také zoo přivítala dvoustého tisícího návštěvníka od chvíle, kdy se v roce 2011 otevřela veřejnosti. Pozadu ovšem nezůstaly ani chovatelské úspěchy. Do konce letních prázdnin bošovičtí zaznamenali čtyři prvoodchovy. K již dříve medializovaným mláďatům u arů žlutokrkých a malých přibyli aratingové dlouhoocasí a papoušíčci kolumbijští. „Rodiče aratingy dlouhoocasého jsme získali z Loro Parque na Tenerife na Kanárských ostrovech (jedná se o největší papouščí sbírku na světě). A o mládě se rodiče vzorně starají,“ pochlubili se provozovatelé zoo na svém webu. Papoušíčci kolumbijští byli posledním ze šesti druhů papoušíčků chovaných v Bošovicích, které se zahradě dosud nepodařilo rozmnožit.

Mláďata od pěti druhů arů

Papouščí zoo získala ve spolupráci s Forpus klubem zaměřeným na chov papoušíčků takřka všechny dostupné druhy těchto nejmenších jihoamerických papoušků. Zbývá jí sehnat vzácné papoušíčky modravé. Čtvrtým rokem také v Bošovicích odchovávají amazoňany nádherné, přičemž letos se jim poprvé podařilo pod rodiči odchovat hned dvě mláďata (obě samice). Tento druh se daří odchovávat i soukromým chovatelům, ale ze zoologických zahrad v tuzemsku je nechová kromě Bošovic žádná (a na celém světě je žádná jiná neodchovává). Poprvé v Papouščí zoo rovněž zahnízdil jeden z párů arů červenouchých, který sedí na oplozených vejcích. Úspěšné odchovy měla zoo také u kognů smaragdových, které chová v kolonii a letos vyvedly mláďata hned dva páry najednou (celkem 10).

I přes nepříznivou situaci během jarní pandemie koronaviru zoo nadále pracuje na svém rozvoji. Pokračují práce na zcela nové dětské zoo, která bude rozsáhlejší než dosavadní dětský koutek a umožní rodinám s dětmi odpočinek i aktivní hry. I v této části zoo by měli být papoušci: bošovičtí uvažují u chovu andulek na volno, voliéře s běžnějšími australskými papoušky, ale také s výběhem pro zakrslé kozy a králíky. Vedle pavilonu amazoňanů pak vznikají voliéry, kam by se měli přestěhovat kogny smaragdové a do jejich přímého sousedství by měli přijít o něco větší příbuzní kogny dlouhozobé. V další fázi se zoo pustí do přípravy speciálních voliér pro kakaduy a bungalovů pro ubytování, které dosud nebylo v Papouščí zoo možné.

„Aří rok“ v Papouščí zoo Bošovice: prvoodchov arů malých a žlutokrkých a odchovy dalších tří druhů

Úvodní foto: Papouščí zoo Bošovice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..