Zvědavý kakadu naholící zablokoval dopravní kameru u australské dálnice. Dispečeři v Perthu nemohli nic dělat

Kuriózní situaci museli řešit dispečeři dopravního provozu v západoaustralském Perthu. K jedné z dálničních kamer u sjezdu na Kwinanu začal nalétávat divoký kakadu naholící a útočil na obraz, který se mu zrcadlil na sklíčku kamery. Papoušek se začal ke kameře vracet pravidelně a dispečeři ho pojmenovali „Ralph“. „Když se pokoušel nahlédnout do objektivu kamery, zablokoval možnost sledování projíždějících aut i monitoring případných dopravních deliktů,“ popsal na svém webu list Daily Mail. Papouška od kamery odlákalo až hejno dalších kakaduů naholících, k nimž se přidal a později z místa odletěl. Není to rozhodně první případ svého druhu na světě.

Nezvyklý pohled se v lednu 2014 naskytnul zaměstnancům britské Highways Agency, obdoby našeho Ředitelství silnic a dálnic, monitorujícím výstupy z radarů měřících rychlost aut na dálnicích. Přímo do objektivu kamery nad dálnici M6 u Staffordshiru se dopoledne usadil papoušek alexandr malý. Pták na místě setrval několik sekund, což službukonajícímu zaměstnanci stačilo na pořízení obrázku, který obratem zveřejnil na oficiálním účtu Highways Agency na Twitteru. Odtud si ho stáhla britská média, načež snímek doslova obletěl celou Británii. Pouhou čtvrthodinu poté jej na svém webu zveřejnil například bulvární list Daily Mail.

Alexandr malý pobavil dopravní policii v Británii: sednul si přímo do radaru na dálnici

Papoušci dokázali zmást i dopravní radar

Úsměvnou situaci řešili v roce 2016 i dopravní polisté v západoněmeckém Zweibrückenu. Při namátkovém měření rychlosti jejich radar zaznamenal překročení povolené rychlosti, aniž by na silnici spatřili jakékoli auto. Radar detekoval rychle jedoucí „vozidlo“ několikrát za sebou, a i když viditelnost byla v měřeném úseku velmi dobrá (policisté měření zahájili v deset hodin dopoledne), žádný vůz se široko daleko nenacházel. Přístroj přitom zaznamenal, že v místě, kde byla rychlost jízdy omezena na 30 km/h, se kdosi pohyboval rychlostí téměř jedenapůlnásobnou: 43 km/h.Vysvětlení nabídly až automaticky pořízené fotografie z místa měření. Policisté při jejich prohlížení nevěřili svým očím: na snímcích byl zachycen letící papoušek.

Vzhledem k tomu, že pták letěl nízko nad zemí a dosáhl zmiňované rychlosti 43 km/h, radar jej zachytil a označil za účastníka dopravního provozu, který překročil povolený rychlostní limit. Volně létající papoušci nejsou ve Zweibrückenu ničím výjimečným. Několik druhů žije volně v blízkém parku Rosengarten. I když tedy policisté znají adresu papouščího narušitele zákona, dospěli k názoru, že „není možno určit, kdo by měl zaplatit pokutu 15 euro (400 koun) za dopravní přestupek“. Německá média nespecifikovala, jaký druh papouška zmátl dopravní radar, podle všeho by ale mělo jít o alexandra malého. Ten se v německých městech vyskytuje nejčetněji. Výrazně menší divoké populace tvoří u našich západních sousedů mníšci šedí a ještě méně v městských parcích vybraných měst žijí amazoňané.

Dopravní policisty v Německu zmátl letící papoušek. Překročil povolenou rychlost

Úvodní foto: ViralPress

Předchozí článek

Zachránili ji jako ptáče před jistou smrtí. Samička kakadua filipínského se dokázala vrátit do přírody a nyní vyvedla mláďata

Dálší článek

Nejčastěji pytlačený papoušek v Brazílii? Amazoňan modročelý. Jenom v regionu Sao Paulo jde o 12 tisíc ptáků ročně

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější