Konec nejistoty: zoo se otevřou ve čtvrtek, maximálně mohou zaplnit čtvrtinu své kapacity

Téměř po dvou měsících budou moci do českých zoologických zahrad opět zavítat návštěvníci. Podle nedělního rozhodnutí vlády se tak stane od tohoto čtvrtka 3. prosince, ale jak zahrady, tak veřejnost musí počítat s přetrvávajícími protiepidemickými opatřeními. V případě zoologických zahrad to znamená, že budou moci využít maximálně čtvrtinu kapacity svých areálů, ať už si pod tím lze představit cokoli (zoo většinou nemají stanoven maximální možný počet návštěvníků pro své areály). Všichni návštěvníci musí mít povinně nasazené roušky po celou dobu návštěvy zoo (přitom u pohybu venku tato povinnost neexistuje – vztahuje se pouze na vnitřní prostory, zastávky a prostředky hromadné dopravy).

Pro všechny návštěvníky zoo platí povinnost rozestupů minimálně dva metry a do zoo budou moci chodit skupinky o maximálně 10 lidech najednou. Další opatření v rámci areálů zoo budou platit jako jinde – tedy restaurace mohou zaplnit pouze polovinu své kapacity, všichni hosté musí sedět a u jednoho stolu mohou být maximálně čtyři lidé. U stánků s občerstvením by se měl dodržovat odstup minimálně dva metry. Zcela na jednotlivých zoo záleží, zda návštěvníkům umožní vstup do vnitřních pavilonů a expozic. Například pražská zoo již před podzimním uzavřením nedovolovala návštěvníků chodit do pavilonu Indonéská džungle a do venkovního výběhu lemurů, aby omezila riziko šíření koronaviru i nákazu zvířat (ze zahraničí jsou známy případy, kdy se od lidí nakazily kočkovité šelmy, psi nebo opice).

Malé zoologické zahrady hrají o přežití. Pár tipů, jak jim můžete pomoci hned teď

Čtyři měsíce bez návštěvníků: zoo sčítají ztráty

Podzimní uzavírka zoo byla o něco kratší než jarní, trvala 54 dní (od 9. října do 3. prosince), zatímco na jaře se brány zoologických zahrad uzavřely na 67 dní (od 18. března do 25. května). Celkově letos musely zoo oželet celou třetinu roku, návštěvníci do nich nemohli celé čtyři měsíce. To představuje obrovský výpadek příjmů ze vstupného, ale i prodeje suvenýrů a doprovodných služeb. Největší z českých zoo, pražská, spočítala jarní ztráty na 60 milionů korun. Podzimní by měly být o něco nižší, nynější uzávěra probíhá už mimo hlavní sezónu. Přesto půjde o další desítky milionů korun. Velké zahrady se většinou mohou spolehnout na pomoc svých zřizovatelů, což jsou většinou města nebo kraje. Hůře dopadnou menší soukromé zoo, jimž zůstane pouze příspěvek ministerstva životního prostředí na krmivo.

Vedle zoologických zahrad se čtvrteční rozvolnění protiepidemických opatření dotkne také veletrhů, výstav a burz. Od tohoto víkendu tak bude možné obnovit tradiční chovatelské burzy, ovšem s výrazným omezením. Pokud se budou konat venku, může na nich být najednou pouze 50 lidí, ve vnitřních prostorách pak 10. Pro všechny platí povinné nošení roušek a rozestupy minimálně dva metry. Stánky u venkovních trhů musí mít mezi sebou volný prostor nejméně čtyři metry. Konat se mohou i výstavy a veletrhy, které však většinou byly kvůli nejasnému vývoji s vládními opatřeními zrušeny nebo posunuty na náhradní termíny až v příštím roce. Například tradiční podzimní výstava EXOTIKA, která se koná na Výstavišti Lysá nad Labem, tak proběhne 28. až 31. ledna 2021.

Ani listopadový termín výstavě EXOTIKA v Lysé nad Labem nevyjde, přesouvá se na konec ledna

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..