Zoologické zahrady na hraně: vláda na ně při rozvolňování opatření proti šíření koronaviru zapomněla

Již sedmý týden jsou uzavřené všechny zoologické zahrady v České republice. A ačkoli vláda uvažuje o tom, že by od následujícího pondělí 30. listopadu rozvolnila opatření proti šíření koronaviru natolik, že by bylo možné otevřít obchody, restaurace a hospody, na zoologické zahrady se jaksi pozapomnělo. Nepočítá s nimi ani nový Protiepidemický systém ČR, zvaný PES, takže když podle jeho stupnice klesne riziko šíření nákazy na stupeň 3 a například všechny děti se vrátí do škol a otevřou se obchodní centra i malé obchody, na zoo se v tabulkách ministerstva zdravotnictví vůbec nepamatuje. „Pusto, prázdno. A vůbec netušíme, kdy a za jakých podmínek by se to mohlo změnit,“ posteskl si začátkem týdne na svém facebookovém profilu ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Papouščí zoo Bošovice přišla o veškeré příjmy, žádá své příznivce o pomoc

Nikdo se s námi nebaví, stěžuje si ředitel Zoo Praha

Velké zoologické zahrady mají štěstí v tom, že je podrží jejich zřizovatelé. Pražské zoo tak magistrát hlavního města poskytl dotaci, která pokryla ztráty způsobené jarní uzavírkou, jež se vyšplhaly do desítek milionů korun. Hůře jsou na tom malé soukromé zahrady, za nimiž nestojí konkrétní města nebo kraje. Jako například středočeský Zoopark Zájezd. “Lidi nesmíme do zoo pouštět dohromady už více jak čtvrt roku. Ztráty na vstupném, které jsme tím utrpěli, jsou téměř dva miliony korun a vyšší návštěvnost v létě bohužel nestačila na vytvoření rezervy na zimní sezónu. Pro soukromou zoo je tento stav na hranici katastrofy,” konstatuje jeho ředitel Jiří Marek. Během podzimní vlny koronaviru jsou zoo uzavřeny od 9. října bez jakékoli jistoty, kdy budou moci znovu otevřít své brány návštěvníkům.

Zoopark Zájezd vznesl oficiální dotaz na ministerstvo zdravotnictví, které potvrdilo, že při sestavování PES na zoologické zahrady zapomnělo. Totéž potvrzuje i Miroslav Bobek za Zoo Praha: „My sami – stejně jako další zoo – nemáme žádné informace od státních úřadů a vůbec s námi nekomunikují, což nám na klidu také zrovna nepřidává…“ Zoologickým zahradám tak zůstávají náklady na krmení, veterinární péči, energie a platy zaměstnanců, ale hlavní zdroj příjmů – vstupné – prakticky zcela vypadl. „Nyní je pro nás zásadní každý den, pokud totiž bude velmi chladné a nepříznivé počasí, možná se návštěvníků dočkáme až na jaře. A bohužel nedokážu odhadnout, jak péči o zvířata do té doby zvládneme,” říká Jiří Marek za Zoopark Zájezd.

Malé zoologické zahrady hrají o přežití. Pár tipů, jak jim můžete pomoci hned teď

Někde snižují platy a seškrtávají výdaje

Soukromé zoo nemají narozdíl od těch velkých, státních jistotu v příjmech z rozpočtu svého
zřizovatele. Například v Zooparku Zájezd tvoří dotace (především na vzdělávání dětí) pouze 10 až 15 procent veškerých příjmů. Každá licencovaná zoo pak pobírá příspěvek od ministerstva zemědělství na krmivo pro ohrožené druhy zvířat, ale tím veškerá státní pomoc končí. „Narozdíl od jiných podniků nemůžeme prostě zamknout vrata a odejít. Prodat zvířata je velmi složité, a i proto o “konci Zooparku Zájezd” nechceme moc přemýšlet. Tým zatím jede na maximum, ale museli jsme snížit mzdy. Velkou pomocí nám jsou dary a adopce od lidí a okolních obcí. Lidé nám též přispívají na náš transparentní účet,“ popisuje Daniel Koleška, který má v Zooparku Zájezd na starosti PR a vzdělávání.

Pro menší zoo by bylo problematické i jen částečné otevření. To by totiž znamenalo zákaz vstupu do vnitřních expozic, takže v případě Zooparku Zájezd by návštěvníci nemohli zhlédnout největší veřejnou kolekci chameleonů na světě. Pražská zoo řeší výpadek příjmů předprodejem vstupenek na období, kdy už bude moci otevřít, nápadem na online prodej stravenek pro zvířata nebo adopcí zvířat. Ve hře je i možnost placených online komentovaných návštěv vybraných pavilonů. Pro některé zahrady však již sezóna skončila, i když poněkud předčasně. Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jižní Moravě každoročně ukončuje sezónu 17. listopadu, letos však musela zavřít své brány již 9. října. Přesto během přestávky mezi první a druhou vlnou koronaviru stačila odbavit tolik návštěvníků, že se z celoročního hlediska dostala takřka na stejné rekordní číslo jako za celý loňský rok.

Úvodní foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..