Ptačí chřipka je už potvrzená v Polsku. Musí kvůli ní zlikvidovat velkochov s 940 tisíci slepicemi

Další sousední země potvrdila první podzimní výskyt ptačí chřipky typu H5N8 v chovech drůbeže. Po Německu, které eviduje již 10 ohnisek nákazy, se nemoc objevila i v Polsku. Konkrétně pak ve velkochovu s téměř milionem nosnic v okrese Wolsztynski zhruba 150 km od českých hranic. Dosud se nejbližší potvrzená ohniska ptačí chřipky nacházela v severním Německu u Baltského moře. Evropská komise důrazně varovala všechny dosud nedotčené státy, že riziko rozšíření nákazy i na jejich území je velké. K úterku evidovala celá Evropa celkem 25 ohnisek ptačí chřipky typu H5N8. Ve Francii přibyl druhý případ obchodu se zvířaty, kde se nakazila drůbež. Po zahradnictví na Korsice jde department Yvelines, který přiléhá přímo k Paříži.

Ptačí chřipku během letošního podzimu zaznamenali již v deseti evropských zemích: Nizozemsku, Německu, Velké Británii, Irsku, Dánsku, Chorvatsku, Slovinsku, Polsku, Francii a Itálii. V Británii museli kvůli nákaze uzavřít zábavní park Twinlakes u Melton Mowbray poblíž Nottinghamu, protože se tam chřipka prokázala u okrasné drůbeže. Park chová i další okrasné ptáky a dravce, o které by měl podle informací tamní veterinární správy přijít. Celý areál je ale pro veřejnost uzavřený už od začátku listopadu, kdy v Británii začala platit přísnější opatření proti šíření koronaviru. Všechny dosavadní případy ptačí chřipky napříč Evropou se týkají výhradně chovů drůbeže – slepic, kachen, hus – někdy doplněných o zájmový chov exotického ptactva.

Ohniska ptačí chřipky H5N8 už hlásí kromě Nizozemska také Velká Británie a Německo

Na jaře na tom bylo nejhůř Maďarsko, nyní Německo

Nemoc si nevybírá: jde o malochovy o několika málo jedincích, ale také velké farmy, které chovají desítky i stovky tisíc ptáků. Polský případ je zatím z letošního roku největší, a to i z hlediska jarní vlny ptačí chřipky, kdy v Polsku zaznamenali 32 ohnisek nákazy (nejvíce byla H5N8 rozšířena v Maďarsku, kde šlo o desítky ohnisek v regionech s četným komerčními chovy kachen a hus). Maďarsko se s ptačí chřipkou potýkalo až do června. Nyní tam zatím neevidují ani jeden nový případ. Podzimní vlna má zatím nejvíc hlášených ohnisek v Německu, které je následované Nizozemskem. Tam potvrdili 29. října první letošní podzimní ohnisko H5N8 v evropských chovech drůbeže. Přibývá také nálezů uhynulých divokých vodních ptáků, u nichž byla prokázána nákaza ptačí chřipkou.

„U volně žijících ptáků bylo v roce 2020 potvrzeno již 424 případů HPAI. Od konce října 2020 hlásí nové případy Německo, Nizozemsko, Irsko, Dánsko, Belgie, Itálie, Slovinsko a Spojené království. Ve většině případů byl zjištěn subtyp H5N8, ale také H5N1 (Nizozemsko) a H5N5 (Německo, Dánsko),“ informuje česká Státní veterinární správa. Ptačí chřipka typu H5N1 je přenosná i na člověka. Chovatelé drůbeže, ale i všech ostatních druhů ptáků, by se měli mít na pozoru a zajistit chov před zavlečením nákazy. K tomu dochází většinou prostřednictvím trusu divokých ptáků. Veškeré krmení by proto mělo probíhat v uzavřeném zázemí nebo alespoň v zastřešené části voliér nebo výběhů. Okrasná drůbež by neměla mít přístup k volným vodním plochám, kde se může potkat s divokými ptáky.

Maďarsko ztrácí kontrolu nad šířením ptačí chřipky, přes Velikonoce přibylo dalších 50 ohnisek nákazy

Úvodní foto: Cenyrolnicze.pl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..