Loro Parque vypustí v Brazílii další dva ary kobaltové do přírody. Už se aklimatizují

UVNITŘ VIDEO – Další dva ary kobaltové zaslal Loro Parque, největší papouščí park a světě se sídlem na kanárském ostrovu Tenerife, do Brazílie pro vypuštění do volné přírody. Navázal tak na loňské vypouštění prvních šesti ptáků, kteří byli rovněž odchováni v Loro Parque. Dvojice vzácných arů odcestovala do země původu začátkem října, nyní se arové aklimatizují ve vypouštěcí voliéře v severobrazilské oblasti Boqueirão da Onça. Tam už loni v únoru Loro Parque vypustil zmíněno šestici mladých arů kobaltových vybavenou GPS lokátory. Boqueirao da Onça je vzdálena 230 kilometrů od zbylé populace tohoto druhu v Raso da Catarina a do loňského roku se tam přirozeně vyskytoval jediný pár arů kobaltových.

„Před několika týdny jsme vás informovali, že vezeme další dva ary kobaltové do Brazílie, abychom je vrátili do volné přírody. Jsme rádi, že se s vámi můžeme podělit o dobrou zprávu, že již dorazili do Boqueirao da Onça, konečné destinace, kde je po určitém adaptačním období vypustíme do jejich přirozeného prostředí,“ uvedl Loro Parque na své oficiální stránce na Facebooku. „Navazujeme tak na loňské vypouštění šesti exemplářů, které již posílily tamní populaci,“ dodal. Mladí arové prošli přísným výběrem přímo v Loro Paraque a tréninkem, který pokračuje i v aklimatizační voliéře v Boqueirão da Onça. Zde dostávají už pouze plodiny, s nimiž se setkají ve volné přírodě, seznamují se s okolní přírodou i predátory.

Loro Parque odchoval již 35 arů kobaltových

Loro Parque se věnuje chovu arů kobaltových od roku 2006, kdy získal první dva páry od brazilské vlády. Šlo o součást opatření pro zachování druhu, který byl kriticky ohrožený a jeho známou divokou populaci tvořilo jen několik desítek jedinců. Loro Parque měl pomoci posílit záložní populaci v zajetí odchovy mláďat, což se mu velmi dobře daří. První pár zahnízdil pouhý půlrok po příchodu z Brazílie na Tenerife. Do letošního roku Loro Parque odchoval již 35 arů kobaltových, přičemž určitou dobu nebylo jasné, co se s těmito mláďaty bude dít – pro komerční chov je nebylo možné využít, protože o jejich dalším osudu mohla rozhodnout pouze brazilská vláda. Část ptáků se postupně vrátila do Brazílie. I s letošními dvěma šlo dosud o 17 arů kobaltových (z toho devět do chovu v zajetí).

Část papoušků Loro Praque mění s dalšími chovnými centry tohoto druhu, včetně pražské zoologické zahrady, která momentálně vlastní dva páry arů kobaltových (původně měla tři samce, kteří byli zabaveni v roce 2010 v České republice překupníkům). Zoo Praha je společně s Loro Praque také pouhými dvěma zařízeními mimo Brazílii, která jsou autorizovaná brazilskou vládou pro chov arů kobaltových. Chovné ptáky neměnila pouze s Loro Parque, ale také s německým Sdružením na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), které po převzetí kompletního chovu z katarské záchranné stanice Al Wabra vlastní největší počet arů kobaltových v zajetí. ACTP však není součástí záchranného programu tohoto druhu organizovaného brazilskou stranou.

Loro Parque vypustil šest arů kobaltových odchovaných na Tenerife do brazilské přírody

Úvodní foto: Loro Parque Foundación / Joao Marcos Rosa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..