Papoušci bez hranic: Nová aliance na ochranu ohrožených druhů ve Střední Americe a Karibiku

Jedenáct nevládních organizací ze Střední Ameriky a Karibiku se spojilo do společné aliance „Loros Sin Fronteras“ („Papoušci bez hranic“), která se bude snažit zvýšit veřejné povědomí o hrozbách, jimž čelí papoušci v tomto regionu. Drtivé většině druhů těchto exotických ptáků ve Střední Americe a Karibiku totiž hrozí vyhubení. Ze 44 původních druhů je polovina přímo ohrožena vyhynutím, dalších šest je kriticky ohroženo a jeden druh – ara kubánský – již vyhynul. Na vině přitom nejsou pouze pašeráci a překupníci s nelegálně odchycenými ptáky, vejci a mláďaty odebranými z hnízd, ale především ničení původních biotopů, takže ptáci přichází o hnízdní příležitosti i zdroje potravy.

Mexiko hlásí 78 tisíc nelegálně odchycených papoušků ročně

Do aliance „Papoušci bez hranic“ vstoupily organizace Mesoamerican Society for Biology and Conservation (Psitaciformes Thematic Group), Tropical Science Center, Defenders of Wildlife of Mexico, Organización Vidas AC, One Earth Conservation, Paso Pacífico, Fundación en Ciencias para el Study and Conservation of Biodiversity (INCEBIO), Institute of Ecology and Systematics, Las Arrieras Reserve, Wildlife Rescue and Conservation Association (ARCAS) a United Corridors AC. Společně chtějí vystupovat proti masivnímu odlesňování, intenzívnímu zemědělství a chovu hospodářských zvířat či šíření invazních nepůvodních druhů, které zabírají biotopy a obsazují hnízdní dutiny domovským druhům.

„Nelegální obchod negativně ovlivňuje většinu populací papoušků v regionu. Jenom v Mexiku je každoročně nelegálně odchyceno více než 78 tisíc papoušků. Drtivá většina z nich je určena pro vnitrozemský obchod s domácímu mazlíčky a několika druhů by kvůli tomu mohli zcela vymizet, pokud se po nich nesníží poptávka,“ upozornil Juan Carlos Cantú, ředitel organizace Defenders of Wildlife of Mexico. Například arům arakangám, zeleným, vojenským, araraunám, zelenokřídlým a malým hrozí vyhynutí v několika zemích regionu. Postupně mohou vymizet i amazoňané velcí, žlutokrcí, aratingové červenolící a amazónci modrohlaví. Hrozbě vyhynutí již čelili amazoňané portoričtí a pyrurové andští.

Veracruz je pašeráckým centrem Mexika, ročně jím projde nejméně 10 tisíc exotických ptáků

Papoušci představují i příjem z turismu

Aliance „Papoušci bez hranic“ vznikla na základě zkušeností jednotlivých institucí a organizací, které se zabývají ochranou papoušků a došly ke shodnému názoru, že i přesto jejich populace klesají a hrozby pro papoušky neustále rostou. Proto se rozhodly spojit síly napříč hranicemi, protože podle jejich mínění je nutné společně s vládami jednotlivých zemí sjednotit enviromentální politiku a způsob, jakým se pracuje s místními obyvateli při informování o potřebě ochrany ohrožených druhů. „Papoušci bez hranic představují varovný hlas, který má napomoci zachovat papoušky ve Střední Americe,“ říká Martín Lezama ze skupiny pro výzkum papoušků v organizaci Mesoamerican Society of Biology and Conservation.

Podle Alexandra Gozáleze z Tropical Science Center jsou papoušci nesmírně cennými obyvateli tropických pralesů: „Arové a další papoušci jsou pro středoamerický region doslova pokladem a ochrana jejich biotopů vede k blahobytu místních lidí nejen proto, že si tím zachováme zdravé životní prostředí, ale také proto, že vytváří příležitosti a příjmy prostřednictvím turistiky zaměřené na sledování volně žijících ptáků.“ Aliance Papoušci bez hranic proto vyzvala vlády ve středoamerické a karibské oblasti, aby přijaly opatření k eliminaci nezákonného odchytu a obchodování s ohroženými druhy papoušků, odlesňování, rozšiřování nepůvodních invazních druhů a dopadů změny klimatu na původní ptačí druhy v regionu.

Lidská činnost ohrožuje 38 procent populací papoušků na americkém kontinentu

Úvodní foto: Loros Sin Fronteras

Předchozí článek

Loro Parque vypustí v Brazílii další dva ary kobaltové do přírody. Už se aklimatizují

Dálší článek

Rekordní návrat neofém oranžovobřichých na hnízdiště: zatím jich na Tasmánii dolétlo 27

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější