Rekordní návrat neofém oranžovobřichých na hnízdiště: zatím jich na Tasmánii dolétlo 27

UVNITŘ VIDEO – Druhý nejvyšší počet navrátivších neofém oranžovobřichých na jejich jediné známé hnízdiště Melaleuco na Tasmánii za posledních 10 let hlásí dobrovolníci, kteří pro tasmánský záchranný program tohoto papouška monitorují stav jeho divoké populace. Zatím napočítali 27 jedinců, z toho 10 samců a 17 samic. Papoušci museli při návratu ze zimovišť v jižní Austrálii překonat Bassovu úžinu. „Abychom dosáhli desetiletého rekordu, musíme překročit počet 35 jedinců, kteří se na hnízdiště vrátili v sezóně 2014/15. Zbývá nám tedy ještě devět ptáků,“ uvedli na své oficiální stránce na Facebooku zástupci tasmánského vládního programu na záchranu neofém oranžovobřichých, aktuálně nejohroženějšího papouška na světě.

Z navrátivších ptáků je devět starších jednoho roku, takže návrat na hnízdiště absolvovali již v minulosti. Dva mladí ptáci, kteří letos migrovali poprvé, dosáhli druhého roku života. Jeden mladý papoušek, kterému jsou nyní tři roky, strávil první zimu v záchranné stanici, kam ochránci umisťují část divokých ptáků, které odchytí v přírodě, aby eliminovali přílišné ztráty způsobené migrací. Nyní se tento pták poprvé vrátil ze zimoviště v jižní Austrálii. Dvě dospělé neofémy odchované v zajetí, které byly vypuštěny v Melaleucu minulé jaro, a vylíhli se v letech 2017 a 2018, rovněž úspěšně absolvovali svoji migrační premiéru. Tu si odbyl i jeden dospělý papoušek odchovaný v zajetí, který byl vypuštěn do přírody loni na jaře v lokalitě New Harbour.

Ochránci také vypustili 31 ptáků ze zajetí

Mezi úspěšnými navrátilci je i jedna neoféma vylíhlá loni v přírodě. „Skupinu papoušků, kteří přilétli na hnízdiště, tvořili zkušení dospělí ptáci nezkušení jedinci, pro které šlo o první jarní tah v životě. Stále je ale dost času na to, aby se vrátily další neofémy, jejichž přílet očekáváme během celého listopadu,“ uvedli ochránci. Zároveň proběhlo jarní vypouštění neofém oranžovobřichých odchovaných v zajetí, které každoročně posilují divokou populaci, která by jinak již před několika lety vyhynula. Celkem 31 papoušků (17 samců a 14 samic) bylo vypuštěno ve třech vlnách a zahrnovalo tři ptáky ze Zoo Adelaide, devět ptáků ze záchranné stanice Moonlit Sanctuary, dva ptáky ze Zoo Werribee Open Range, čtyři ze záchranné stanice Healesville Sanctuary a 13 ze zařízení DPIPWE.

Ptáci z prvních dvou vln vypouštění se v drtivé většině dokázali správně aklimatizovat, 19 z 21 neofém přežilo první dva týdny života ve volnosti. „Děkujeme manažerům, ošetřovatelům a veterinářům za jejich tvrdou práci s vypouštěním těchto ptáků a těšíme se, že tak budou činit i nadále!“ uvedli zástupci záchranného programu. Všichni ptáci byli vypouštěni na tasmánském hnízdišti Melaleuco. Ochránci kvůli zabezpečení přežití většiny mladých ptáků odchytávají mláďata vylíhlá daný rok a první zimu je drží v zajetí ve voliérách, aby je následující jaro definitivně vypustili do přírody. Poprvé tak mladí ptáci mohou migrovat do zimovišť v Austrálii až ve druhém roce života, kdy jsou zkušenější, silnější a je větší šance, že těžký tah do Austrálie a návrat na Tasmánii zvládnou.

Počet kriticky ohrožených neofém oranžovobřichých v přírodě poprvé po deseti letech překročil 100

Úvodní foto: Sally Simco (dobrovolnice DPIPWE)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..