Německé ACTP hlásí rekordní sezónu u arů škraboškových. Odchovalo 21 mláďat: 11 samců a 10 samic

UVNITŘ VIDEO – Dosud největší počet mláďat od v přírodě vyhubeného ary škraboškového se letos podařilo odchovat německému Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). Instituce, v níž se aktuálně nachází největší počet těchto papoušků na světě, rozšířila jejich populaci o 21 jedinců. Z toho je 11 samců a 10 samic, oznámilo ACTP prostřednictvím své oficiální stránky na Facebooku. „Tento úspěch byl možný díky podpoře všech zúčastněných stran, a především díky skvělé práci celého našeho týmu. Moc děkujeme všem zde v Německu i v Reintrodukčním centru arů škraboškových (Spix’s Macaw Release Center) v Brazílii za jejich vášnivou a neúnavnou práci,“ uvedlo sdružení.

ACTP je od roku 2018, kdy převzala veškeré ptáky od katarské záchranné stanice Al Wabra, největším chovným centrem arů škraboškových na světě. Letos v březnu zaslala 52 ptáků do Brazílie (49 pocházelo přímo z ACTP, tři z belgické Zoo Pairi Daiza, kam je předtím deponovalo ACTP), aby zde vytvořili skupinu pro odchov mláďat, která budou postupně vypouštěna do volné přírody. Poslední přirozeně se vyskytující ara škraboškový zmizel již v roce 2000 a od té doby je tento druh v přírodě považován za vyhynulý (i když oficiálně to bylo potvrzeno teprve loni, kdy byl překlasifikován v Červené knize IUCN z kriticky ohroženého na kriticky ohroženého – vyhubeného v přírodě).

Příští rok se začne s vypouštěním arů do přírody

Arové škraboškoví původně obývali poměrně malé území caatingy poblíž města Curaçá v severovýchodním brazilském státě Bahia. Nyní zde existuje speciální rezervace, která se připravuje na návrat arů škraboškových do přírody. V rámci této rezervace funguje i Reintrodukční centrum arů škraboškových, kde se nyní nachází oněch 52 arů škraboškových zaslaných na jaře z Evropy. Ve venkovních voliérách si zvykají na místní biotop, ostatní volně se pohybující zvířata a ošetřovatelé jim poskytují potravu nasbíranou z okolí, aby se naučili, čím se mají živit, až budou vypuštěni. První ptáci by se měli dostat do volnosti již příští rok, pravděpodobně ve skupině s ary marakánami, kteří v lokalitě také žijí a od nichž by se měli arové škraboškoví naučit vše potřebné pro přežití.

„Ptáci nyní začínají s přípravami na vypuštění, přizpůsobují se místnímu klimatu a krmivu. Postupně jim bude z caatingy předkládáno více ovoce a semen, aby po vypuštění věděli, co mají žrát. Zásadní je v této fázi příprav také proces izolace od lidí, aby papoušci nezkrotli a nestali se snadnou kořistí překupníků s divokými zvířaty. Proto jsou také návštěvy centra výrazně omezeny,“ informoval Chico Mendesův Institut pro ochranu biodiverzity při brazilském ministerstvu životního prostředí. Návrat arů škraboškových do jejich původní domoviny probíhá podle Národního akčního plánu pro aru škraboškového ve spolupráci s mezinárodními organizacemi, které chovají tyto papoušky v zajetí.

V první fázi plán počítal s rozmnožením arů na minimálně 150 ptáků a zvýšením genetické variability jednotlivých chovů. Nyní nastává druhá fáze s přípravou na vypouštění prvních papoušků do přírody.

První evropská zoo veřejně vystavuje ary škraboškové a kobaltové. Uvidíte je v belgické Pairi Daiza

Úvodní foto: Spix’s Macaw Release Center

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..