Ochránci se snaží soudním příkazem zabránit vykácení lesa, kde hnízdí latamové vlaštovčí

Ani vánoční svátky nezastavily ochránce přírody v Tasmánii před bojem s firmami, které se chystají kácet stromy v hnízdních lokalitách kriticky ohroženého latama vlaštovčího. Nadace Boba Browna podala žádost o vydání soudního příkazu k ochraně více než 3 200 hektarů lesního porostu na východě Tasmánie, kde se nachází hnízdiště latamů. Podle tiskové agentury Australian Associated Press nyní záleží na tasmánské lesnické společnosti Sustainable Timber Tasmania, zda přistoupí k mimosoudní dohodě, nebo celý spor nechá dojít až k soudu. Ten by proběhl 11. ledna, rozhodl soudce Duncan Kerr, který zároveň stanovil do této doby lhůtu na dohodu mezi oběma stranami.

Latamové vlaštovčí jsou v Tasmánii stále vzácnější. Nedávný podrobný průzkum jejich populace zjistil alarmující skutečnost, že v přírodě přežívá posledních 300 ptáků tohoto druhu. Doposud se mělo za to, že divoká populace čítá asi tisícovku jedinců. Ochránci přírody neustále řeší spory s těžaři, kteří necitlivými zásahy do původních lesů likvidují hnízdiště i zdroje potravy latamů. Nezřídka se stává, že ochránci chtějí v některé z lokalit rozmístit umělé hnízdní budky pro latamy, ale narazí jen na vykácený les. Firmy, které se zabývají těžbou a zpracováním dřeva, mají silné zastání u místní tasmánské vlády. Právník Shaun McElwaine, který je zastupuje, i nyní tvrdí, že plánovaná těžba zasáhne pouze tři lokality v rámci území zmiňovaném ochranáři.

Špatná zpráva: kriticky ohrožených latamů vlaštovčích jsou v přírodě už jen pouhé tři stovky

Chystá se velká právní bitva s vládou

Staré původní stromy, pravděpodobná hnízdiště latamů vlaštovčích, podle McElwaina firmy označily a nemají být vykáceny. Pokud ale dojde k těžbě dřeva v jejich bezprostředním okolí, zásadně to naruší ekosystém dané lokality a latamové ji opustí. Podle Nadace Boba Browna je les na východním cípu Tasmánie důležitým biotopem a neměl by být vůbec narušen kácením. Pokud k těžbě dřeva dojde, nesmí se tak stát nyní, v letním období, kdy probíhá hnízdí sezóna latamů. Rozhodnutí soudu, pakliže k němu dojde a těžaři nepřistoupí na mimosoudní dohodu, odstartuje širší právní kroky proti dřevozpracujícímu průmyslu, které plánuje Nadace Boba Browna proti společnosti Sustainable Timber Tasmania, tasmánské i federální australské vládě. Předmětem sporu mají být vládní dohody s těžaři, jež jsou podle ochránců nezákonné.

Dr. Brown byl minulý týden společně s několika dalšími aktivisty zatčen během protestů proti kácení stromů na východě Tasmánie. Tamní ministr přírodních zdrojů Guy Barnett označil tyto protesty za „odporný útok proti pracovním místům“. Pokud se ochráncům přírody nepodaří zastavit ničení hnízdních biotopů latamů vlaštovčích, hrozí tomuto papouškovi, že v přírodě do roku 2030 zcela vyhyne. Situaci komplikuje i fakt, že latam je stěhovavý pták, který na zimu migruje z Tasmánie na jih Austrálie. Jde o nejrychleji létajícího papouška světa, který často hyne u velkých prosklených ploch – zastávek veřejné dopravy, ale i velkých kancelářských budov. V zajetí je paradoxně mnohonásobně více latamů než ve volné přírodě.

Budky pro kriticky ohrožené latamy vlaštovčí nebylo kam vyvěsit, lesníci jejich hnízdiště vykáceli

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Gunjan Pandey

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..