Florida chrání zdivočelé ary ararauny, kvůli pytlákům vyhlásila ptačí rezervaci

Desítky arů araraun, které obývají jižní Floridu ve Spojených státech a úspěšně se tam ve volnosti rozmnožují, získaly ochranu před pytláky. Úřady v Miami vyhlásily lokality, kde se arové zdržují a hnízdí, za ptačí rezervaci, v níž se nesmí žádní ptáci odchytávat ani rušit. Ochrana se týká části předměstí nazvané Palmetto Bay. Ararauny dále obývají i lokality Coral Gables a Pinecrest. V době, kdy jich zde bylo nejvíce, jich dobrovolníci napočítali 44. Později ale začal počet těchto velkých papoušků klesat, protože se na ně soustředili pytláci, kteří chtěli vydělat na prodeji domácích mazlíčků. Nejen že arům vybírali hnízda, ale pomocí ptačího lepu odchytávali i dospělé ptáky. Některé papoušky to výrazně poznamenalo.

Daria Feinsteinová, která se pozorováním araraun v okolí Miami zabývá již léta, popsala místní zpravodajské stanici Local10.com, jak poprvé spatřila aru uvězněného v pasti s ptačím lepem. Když se takto papoušci přilepí, snaží se veškerou silou osvobodit, ale nejde jim to. Ze stresu si pak začínají škubat peří a zobákem si nechtěně rozmazávají lepidlo po celém hrudi. „Ti ptáci jsou doslova terorizováni,“ konstatuje Daria Feinsteinová. Podle Rona Magilla z miamské zoologické zahrady je to stejné, jako kdyby si člověk vytrhával vlasy. Florida jako stát, ale ani federální zákony na odchyt nepůvodních druhů ptáků nepamatují. Federální komise na ochranu ryb a divoké zvěře ale zakazuje jakékoli používání pastí na ptáky bez předchozího povolení.

Pytláci na Floridě vychytali za osm let tři čtvrtiny zdivočelých arů araraun

Odkud se arové vzali u Miami?

Prapůvod divoké populace arů araraun na Floridě je sporný. Ron Magill je přesvědčen o tom, že jde o někdejší domácí mazlíčky, kteří buď uletěli svým majitelům, nebo byli záměrně vypuštěni. Obyvatelé Pinecrestu se domnívají, že papoušci jsou potomky arů, kteří unikli z místního zookoutku Ostrov Džungle. Proti tomu se ale ohradil mluvčí této instituce Curtis Crider, podle něhož neexistuje žádný důkaz, že by arové ararauny někdy z Ostrova Džungle ulétli. Jisté je, že floridské podnebí araraunám svědčí a místní populace se volně rozmnožuje. To se líbí i pytlákům, kteří mohou za jednu araraunu inkasovat až jeden tisíc dolarů, což je v přepočtu zhruba stejná částka, za jakou se ararauny prodávají i v České republice.

„Obchod s divokými zvířaty je bohužel hodně lukrativní, pohybuje se v něm hodně peněz,“ konstatuje Ron Magill. „Dá se říci, že je to třetí nejvýdělečnější obchod po drogách a zbraních.“ Podle Darii Feinsteinové je odchytávání divoce žijících arů araraun naprosto bezcitné, protože je pytláci odloučí od jejich hejna a rodiny. „Je to neuvěřitelně kruté,“ říká. Někteří lidé se domnívají, že odchytávání arů araraun na Floridě by nemělo být zakázané, protože papoušci jsou invazní druh. Ron Magill si to ale nemyslí. Podle jeho slov nejsou ararauny invazní druh, protože jejich přítomnost na Floridě neohrožuje žádné jiné původní druhy ptáků. „Pytláctví je velmi smutná záležitost. Nemyslím si, že by si zákonodárci byli vědomi toho, co se s těmito zvířaty děje,“ dodává Magill.

Floridu rozhořčil případ dvou zastřelených araraun, za dopadení pachatele dá 10 tisíc dolarů

Úvodní foto: Pinterest / Ngaretta Boshoff

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!