Vznikl celoevropský web pro monitoring výskytu nepůvodních druhů ptáků, včetně papoušků

Portugalští vědci z univerzity v Évoře spustili celoevropský web, jehož prostřednictvím mohou lidé hlásit pozorování nepůvodních druhů ptáků na území celé Evropy. Projekt IBISurvey má shromažďovat co nejpodrobnější informace o všech nepůvodních ptačích druzích, včetně papoušků. Těch stránky uvádí celkem 15 druhů. Hlavním cílem projektu je posoudit enviromentální, společenské a ekonomické dopady nepůvodních druhů ptáků v jednotlivých evropských zemích. Každý ptačí druh je na webu podrobně popsaný, včetně obrázku v klidu a v letu, popisu hnízdního chování, informací o pravděpodobném počtu párů žijících v Evropě a soupisu zemí, kde vyskytují a s uvedením konkrétních regionů.

Internetové stránky mají usnadnit široké veřejnosti identifikovat nepůvodní druhy ptáků a získat od ní informace o rozšíření, početnosti a chování těchto invazních druhů. Vědci chtějí také zvýšit povědomí veřejnosti o dopadu nepůvodních druhů na evropskou přírodu. Každý návštěvník může uložit vlastní pozorování a pomoci tak s celoevropským monitoringem invazních druhů ptáků. Důležitá jsou především pozorování hnízdních aktivit. Z papoušků vědci do celoevropského monitoringu zařadili andulku vlnkovanou, korelu chocholatou, agapornise růžohrdlého, agapornise škraboškového, agapornise fišeri, alexandra malého, alexandra velkého, papouška senegalského, mníška šedého, amazoňana velkého, amazoňana modročelého, nandeje černohlavého, aratingu dlouhoocasého, aratingu škraboškového a aratingu červenolícího.

Papoušci nadivoko v Česku? Kolonie mníšků žila v Posázaví

V Česku hnízdí mníšci, tvrdí web

„Hlášení hnízdního chování jednotlivých ptáků je důležité pro zachycení úspěšné kolonizace a uchycení druhu. Stejně jako popis ročního období, stanoviště, kde byl pták pozorován, nebo hnízdí oblasti,“ upozornil server Birdguides.com. Pro chovatele papoušků jsou na webu zajímavé statistické údaje. Vědci z univerzity v Ivoře například uvádějí, že v celé Evropě žije mezi 10 a 100 tisíci páry mníšků šedých a alexandrů malých. U mníšků šedých je také zmínka o hnízdním výskytu v České republice, a to ve Středočeském a Jihomoravském kraji (reportáž z druhého jmenovaného kraje o tamní kolonii mníšků přinese Ararauna.cz v následujících dnech). Populaci amazoňanů velkých, kteří žijí volně pouze v německém Stuttgartu, web odhaduje na 10 až 99 párů. Do 10 párů papoušků senegalských pak má hnízdit ve Španělsku.

Možná překvapivou informací je poměrně vysoký počet hnízdních párů alexandrů velkých, kterých má být na celém kontinentu jeden až 10 tisíc. Prokázané hnízdění tohoto druhu je z Německa, Nizozemska, Belgie a Řecka. Aratingové dlouhoocasí hnízdí v Portugalsku v počtu 10 až 99 párů a pravděpodobně také ve Španělsku. Z jiných exotičtějších ptáků je zajímavá informace o populaci 10 až 99 párů pštrosů nandu pampových v Německu, ale také o velkém rozšíření husice nilské prakticky po celé západní a části střední Evropy (v České republice tento druh hnízdí pomalu na každém druhém rybníku). Bude zajímavé sledovat, jak veřejnost pomůže v upřesňování statistických údajů o populacích jednotlivých druhů exotických ptáků v Evropě.

Polsko hlásí nález prvního hnízda invazních alexandrů malých, 20 km od českých hranic

Úvodní foto: screeshot Ararauna.cz

Předchozí článek

Florida chrání zdivočelé ary ararauny, kvůli pytlákům vyhlásila ptačí rezervaci

Dálší článek

Video novinky ze světa papoušků: Jak se baví kakaduové v Loro Parque, trable ptačího muže v Indii a umělý jíl pro ary

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější