Video novinky ze světa papoušků: Jak se baví kakaduové v Loro Parque, trable ptačího muže v Indii a umělý jíl pro ary

Zabavit papoušky ve voliéře může být někdy docela zapeklitý problém. Stejně jako vymyslet, jak obohatit krmné dávky, aby nebyly pořád stejné. Jak oba tyto problémy vyřešili v Loro Parque na Tenerife, se můžete podívat v jednom z dnešních videí. Z Kanárských ostrovů se přeneseme do jižní Indie, kde téměř sedmdesátiletý kamerový technik každé ráno připravuje stovky krmných dávek rýže pro divoké alexandry malé. A ti ho navštěvují v opravdu hojném počtu. V Belize se podíváme, jak je náročné zkontrolovat hnízdní dutinu s mláďaty amazoňana velkého, která se nachází na 21 metrů vysoké borovici. Americká Zoo Indianopolis představí, jak podporuje záchranný projekt arů zelených v Kostarice a český chovatel předvede, jak svým arům arakangám připravuje umělý jíl.

Arakanga pojídá uměle vyrobený jíl

Asi znáte záběry z amazonského pralesa, jak hejna papoušků nalétávají na vyvýšené břehy řeky a ukusují z nich obnažený jíl. Doplňují si tak potřebné minerály a pravděpodobně i neutralizují toxické části nedozrálého ovoce, na kterém si často pochutnávají. Viděli jste ale pojídat jíl ochočeného papouška v České republice? Venca Froněk z Prahy takto vyrábí umělý jíl z Clay bloků, které se běžně prodávají v obchodech s potřebami pro domácí mazlíčky. „Našim papouškům chutná jak suchý jíl, ale raději mají „mokrou“ verzi. Na videu Diego (samec ary arakangy, pozn. red.) vidí mističku s jílem, ale aby ji nepřevrhnul, tak nějakou dobu hledá, jak by se k ní dostal…,“ popisuje majitel ochočeného páru arů arakang.

Enrichment pro kakaduy v Loro Parque

Papouškům chovaným v zajetí je třeba neustále přinášet různé podněty a zábavu. Ideální je spojit příjemné s užitečným a nabídnout jim pamlsky a krmivo v trochu jiné podobě nebo je přinutit, aby se k dobrotě museli nějakým způsobem dostat. V největším papouščím parku na světě Loro Parque na kanárském ostrově Tenerife takto pravidelně zpestřují pobyt ve voliérách většině papoušků. A na tomto videu vidíte, jak konkrétně vypadá takový enrichment pro bílé druhy kakaduů, včetně kriticky ohroženého kakadua filipínského, kterých je v zajetí jako šafránu (například v České republice je jich jen okolo deseti).

Ptačí muž v Indii denně hostí čtyři tisíce alexandrů

Sekara znají v jihoindické Chennai jako „ptačího muže“. Osmašedesátiletý muž vstává každý den ve čtyři hodiny ráno, aby připravil hostinu pro své opeřené kamarády – alexandry malé, jichž se k němu slétá na kupky rýže až čtyři tisíce denně! S nezvyklým rituálem Sekar začal před deseti lety, kdy na rýži nalákal první dva alexandry. Tak to zůstalo po první dva roky, ale pak jednou přiletěli čtyři, osm, deset a před osmi lety už šlo o 500 až 600 papoušků denně. V té době jsme na Ararauně vydali o Sekarovi a jeho koníčku článek. Na ranní a večerní krmení denně padlo 20 kilogramů rýže. Kolik to je dnes, jen těžko odhadovat. Mimochodem, milovník papoušků Sekar pracuje jako kamerový technik a je vášnivým ornitologem.

Horolezecké kontroly hnízd amazoňanů v Belize

Středoamerická Belize je domovem amazoňanů velkých, které ohrožuje pytláctví a těžba dřeva. Stejně jako v jiných státech i zde existuje skupina dobrovolníků, kteří se snaží divokou populaci amazoňanů chránit. Pravidelně kontrolují všechna známá hnízda, snůšky i mláďata. Jak takové kontroly vypadají? Inu, musíte být zdatní v lezení na lanu, rozhodně nesmíte trpět závratí a musíte umět zachovat klid i v těch nejobtížnějších situacích. Stejně jako na videu, kde vidíte Charlese Britta, jak leze na 21 metrů vysokou borovici v Rio Bravo, aby zkontroloval mláďata.

Zoo Indianopolis podporuje záchranný projekt arů zelených

Kostarický záchranný projekt Macaw Recovery Network zaměřený na ochranu arů zelených a arů arakang je jako jeden z nástupců The Ara Projectu poměrně známý. Málo se ale ví o tom, že v roce 2015 se k němu přidala i americká zoologická zahrada v Indianopolisu, která podporuje výzkum divoce žijících papoušků a propaguje ochranu arů zelených u veřejnosti. Indianopoliská zoo chová několik arů zelených a jejich ošetřovatelka na videu vysvětluje, proč je tento druh ohrožen a co je třeba udělat pro jeho záchranu. Od loňského roku je ara zelený veden v Červené knize ohrožených živočichů IUCN jako kriticky ohrožený druh

Úvodní foto: YouTube.com / Truly

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..