Kolumbijští ochránci přírody nalezli novou lokalitu s papoušky žlutouchými

Zcela novou lokalitu, kde se vyskytují chránění papoušci žlutouší, objevila skupina strážců chráněných oblastí z regionu Huila jihovýchodně od Cali. Vzácní ptáci se vyskytovali poblíž městečka Santa María, které se nachází jižně od dosud známých biotopů papoušků žlutouchých. „Pozorování je důležité kvůli stanovení rozsahu areálu tohoto druhu,“ upozornila vládní organizace CAM, která se zabývá ochranou přírody v centrální Kolumbii a jež na zajímavý ornitologický nález upozornila. Papoušek žlutouchý je téměř kolumbijským endemitem, vyskytuje se už jen v sousedním Ekvádoru. V minulosti byl považován za vyhynulého a jeho pozorování bylo velmi obtížné – zejména kvůli tomu, že se zdržoval v oblastech ovládaných protivládní guerillou.

Jestliže v roce 1998 bylo v celé Kolumbii pozorováno pouhých 82 jedinců papoušků žlutouchých, do roku 2013 jejich populace díky přísné ochraně a nálezu nových hnízdních lokalit stoupla až na 2600 jedinců. Úměrně tomu se měnil status druhu z Červené knize ohrožených živočichů IUCN. V letech 1994 až 2009 patřil papoušek žlutouchý mezi kriticky ohrožené druhy, od roku 2010 pak mezi ohrožené a loni byl přeřazen mezi zranitelné. Nadále však patří mezi ptačí druhy, které jsou postiženy velkou fragmentací vhodných biotopů kvůli těžbě dřeva. Navíc jde o papouška, který se velmi často stěhuje v závislosti na tom, kde je dostatek potravy. To může být také důvod, proč jej ochránci přírody zastihli u Santa Maríi.

Papoušek žlutouchý už není ohrožený, jeho populace za třicet let stoupla z 50 na 2 600 jedinců

Poslední sčítání odhalilo téměř 3000 jedinců

Zásadní roli při záchraně papoušků žlutouchých v Kolumbii sehrál Gonzala Cardona Molina, zemědělec z městečka Valle del Cauca, který se rozhodl tento druh zachovat pro další generace. Pětapadesátiletý „Gonza“ se ochraně papoušků žlutouchých věnoval posledních 23 let. V době, kdy se předpokládalo, že je tento druh vyhuben, organizoval expedici do odlehlých míst ovládaných vzbouřenci z FARC, kde se ornitologům podařilo objevit 81 papoušků žlutouchých. Od té doby se zasazoval o jejich ochranu a dělal vše pro to, aby se jejich populace mohla rozrůstat. Společně s nevládní organizací ProAves rozmístil v příhodných lokalitách desítky umělých hnízdních budek a rozjel spolupráci s Nadací Loro Parque, která záchranný projekt papoušků žlutouchých dlouhodobě financuje.

Molina však byl letos v lednu zavražděn odpadlíky od vojenské guerilly FARC, jež nesouhlasila s dohodou s kolumbijskou vládou o složení zbraní. Během jeho více než dvacetileté ochranářské činnosti stoupla početnost populace papoušků žlutouchých více než třicetkrát na loňských 2895 jedinců a nadále stoupá. „Bez něj by už žádní papoušci žlutouší neexistovali,“ konstatovala v prohlášení k Molinově vraždě výkonná ředitelka organizace ProAves Sara Inés Lara. „Pracovali jsme bok po boku 22 let a jsem vděčná za všechen čas, který věnovat naší organizaci,“ dodala. Molinovi spolupracovníci nadále vysazují v biotopech papoušků žlutouchých voskové palmy a vyvěšují jim umělé hnízdní budky.

Zachránce papoušků žlutouchých a amazónků Fuertesových byl zavražděn v Kolumbii

Úvodní foto: CAM

Předchozí článek

Milion dolarů na výměnu olověných částí střech: novozélandská vláda chce předejít otravám nestorů kea

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 22. až 24. října 2021

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější