Milion dolarů na výměnu olověných částí střech: novozélandská vláda chce předejít otravám nestorů kea

Pilotní projekt výměny olověných součástí střech horských chat, ke kterému přikročili ochránci přírody na Novém Zélandu přede dvěma lety ve snaze zabránit ohroženým papouškům nestorům kea v otravě tímto těžkým kovem, bude mít pokračování. Novozélandská vláda vyčlenila na tuto aktivitu 950 tisíc novozélandských dolarů, což odpovídá takřka 15 milionům korunám. Dvouletý projekt bude financován z vládního programu Jobs for Nature, informoval ministr životního prostředí Kiri Allan. „Otrava olovem je vážnou hrozbou pro tohoto charismatického horského papouška,“ vysvětlil. „Bohužel, olovo ho přitahuje svoji nasládlou chutí, i když jde o toxický kov, který se běžně používal při stavbách v devadesátých letech. Následky mohou být katastrofální,“ dodal ministr.

Koordinátorem projektu je nevládní organizace Kea Conservation Trust, která se specializuje na ochranu nestorů kea. Díky vládní dotaci bude moci zaměstnat na plný úvazek osm lidí z oblastí nejvíce postižených útlumem cestovního ruchu kvůli pandemii Covid-19. Vyškolí je pro práci ve výškách a na údržbách střech. „Práce budou zahrnovat odstraňování olověných částí střech ze soukromých domů a jejich nahrazování netoxickými alternativami. Tito lidé budou spolupracovat s majiteli nemovitostí po celém Jižním ostrově, včetně Tasmanské oblasti, Arthurova pasu, Mt Cook, Ōkārito, Franz Josef, Fox Glacier, Haast, Mount Aspiring a Milford Sound,“ uvedli zástupci Kea Conservation Trust.

Nový Zéland mění olověné části střech na horských chatách, aby zabránil otravám nestorů kea

Olovo se nestorům hromadí v těle a zabíjí

Projekt nevládní organizace doplňuje již probíhající program ministerstva životního prostředí na odstraňování olova z památkově chráněných objektů. „Novozélanďané považují netora keu za ikonu hor Jižního ostrova, ale tato ikona má problémy a potřebuje veškerou naši pomoc, abychom jí pomohli čelit hrozbám, jaké představuje olovo a predátoři,“ prohlásil Kiri Allan. Práce na odstraňování olova ze střech soukromých domů mají začít na jaře v oblasti Arthurova pasu, kde se již místní komunita snaží v této věci podnikat vlastní kroky. Nejde o první aktivitu svého druhu. Jenom v letním období 2018/19 zrekonstruovala společnost Backcountry Trust více než 120 chat v oblasti novozélandských alpských zón.

Odstraňování olova ze střech domů je velmi důležité, neboť krevní testy stovek nestorů kea prokázaly u mnoha ptáků zvýšené hladiny olova, které se hromadí v těle a časem může ovlivnit chování těchto papoušků, způsobit jim chronická onemocnění a smrt. Nestory kea s vysokým podílem olova v krvi však lze úspěšně léčit pomocí chelatační terapie na veterinárních klinikách nebo ve veterinárních zařízeních pro volně žijící živočichy. Problém s olovem se však netýká pouze střešních konstrukcí, ale i olověných nábojnic, které používají lovci. Dobrovolníci se proto soustředí i na sbírání prázdných nábojnic v lesích, kde se zdržují keové.

Nestor kea se stal ptákem roku na Novém Zélandu. Porazil kakapa sovího i kakarika

Úvodní foto:

Předchozí článek

Paříž se stala další baštou invazních alexandrů malých, jejich populace stoupla na 8000 jedinců

Dálší článek

Kolumbijští ochránci přírody nalezli novou lokalitu s papoušky žlutouchými

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější