Češka uvěřila falešnému inzerátu, za papouška utratila 50 tisíc korun a nikdy ho neviděla

Stále častější případy podvodných inzerátů, které na internetu nabízí různé druhy zvířat, řeší Policie ČR. Výjimkou nejsou ani falešné nabídky papoušků. Na jednu takovou „naletěla“ pětadvacetiletá Češka z Berounska, která začátkem prosince reagovala na inzerát ohledně darování papouška. „Inzerující zájemkyni k papouškovi uvedl, že se nachází na Ukrajině a bude potřeba vyřešit jeho transport do České republiky. Ochotně se ale nabídl, že jí s tím pomůže a dovoz domluví přes známou společnost zabývající se převozem zvířat,“ informovala Michaela Richterová, tisková mluvčí středočeské krajské policejní správy. Muž poté ze zájemkyně postupně vylákal několik desítek tisíc korun.

„Údajný zástupce přepravní společnosti ženu kontaktoval, přičemž pod různými záminkami, jako je dopravné, rychlé doručení, box na zvíře nebo pojištění, z ní vylákal částku ve výši téměř 50 tisíc korun. Posléze slečnu informovali o tom, že papoušek zemřel a veškeré doklady k němu byly spáleny, nicméně pokud zaplatí částku 25 tisíc korun, tak jí pošlou zpět 125 tisíc korun. Na to naštěstí už poškozená nereagovala a neuhradila ji. Bohužel ale peníze za rádoby transport, který zaplatila, zpátky už nedostane,“ dodala Richterová. Žena se posléze obrátila na obvodní oddělení Policie ČR v Berouně, které případ šetří jako podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za což hrozí pachateli v případě dopadení, prokázání viny a odsouzení trest odnětí svobody až na dva roky.

Přibývá podvodných inzerátů s nabídkami podezřele levných papoušků. Na co si dát pozor?

Pachatele se daří dopadnout jen velmi zřídka

Šance na dopadení pachatelů je ale mizivá, protože komunikují výhradně přes falešné účty na internetu nebo mobilní telefony s předplacenou kartou. Policisté proto apelují na občany, aby na podobné inzeráty nereagovali a u nabídek na údajně výhodnou koupi neposílali předem finanční obnosy neznámým lidem. „Buďte při nákupu přes internet velice obezřetní a ověřte si na internetu spolehlivost a recenzi prodejce,“ radí mluvčí Richterová. „Tato trestná činnost se velice složitě objasňuje a peníze, které se dostanou do rukou podvodníků, získá poškozený zpět pouze v ojedinělých případech.“ Mimo jiné proto, že pachatelé často operují ze zahraničí a v České republice mají pouze komplice. V minulosti se takto často na internetu objevovaly velmi výhodné nabídky na koupi arů hyacintových.

Policie proto radí, aby si zájemci nejprve prověřili název společnosti nebo prodávajícího na internetu ve vyhledávači a zjistili si tak zkušenosti jiných kupců s těmito prodejci. Platbu předem doporučuje pouze u důvěryhodných obchodníků. Obvyklým znakem podvodu je špatná čeština v inzerátu, požadavek na platbu předem v hotovosti nebo převodem a řada dalších smyšlených poplatků, jako je clo, pojištění, přepravní klec, apod. „Lidé si obvykle nečtou obchodní a smluvní podmínky a mnohdy se ve smlouvách zavazují k věcem, které je pak mohou nemile překvapit. Nicméně prověřit si předem toho, komu mám poslat peníze, zabere na internetu jen několik minut a může to ušetřit spoustu starostí a zachránit spoustu peněz,“ konstatuje Michaela Richterová.

Podvodné inzeráty na levné ary hyacintové mají první oběť v Česku

Cards photo created by master1305 – www.freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..