Přibývá podvodných inzerátů s nabídkami podezřele levných papoušků. Na co si dát pozor?

podvodný inzerátUVNITŘ DOKUMENT – Ara hyacintový s „papíry“ za tři tisíce korun, mazliví černí kakaduové do pěti tisíc nebo „obyčejné“ ararauny za zlomek jejich skutečné ceny. Takové inzeráty se dnes a denně objevují na chovatelských inzertních webech a stále se najde dost lidí, kteří jim i přes lámanou češtinu a zjevně podvržené fotografie stažené z Facebooku nebo odborných webů uvěří a prodejci pošlou požadovanou zálohu. Podvodných inzerátů během léta přibylo, jejich autoři dokonce zašli tak daleko, že zájemcům na vyžádání zasílají kopie údajných povolení pro vývoz papoušků, na které se vztahuje mezinárodní úmluva CITES o omezení obchodování s ohroženými druhy zvířat a rostlin.

Jeden takový doklad, údajně vydaný pro export ary hyacintového, má k dispozici i server Ararauna.cz. Obrátil se na něj zájemce o koupi tohoto papouška, který dostal nabídku na dovoz ptáka z Ukrajiny. „Dříve jsem tam pracoval jako programátor, o papouškovi jsem se dozvěděl od známého, s kterým jsem pracoval na Ukrajině. Není možné se někam odkázat, kde by se dalo o tomto dokumentu dozvědět více, nebo si ověřit jeho pravost?“ zeptal se serveru Ararauna.cz. Od prodejce si vyžádal „doklad CITES“, povolení o vývozu z území Ukrajiny, tzv. permit. „Bojím se, aby nešlo o podvod,“ dodal zájemce s tím, že neví, kde a jak by si mohl pravost ověřit (totožnost kupujícího známe, ale nebudeme ji zveřejňovat).

Falešný permit CITES – vývozní povolení by potucek793

Podvodníkům jde pouze o zálohu

Elektronickou verzi dokladu jsme přeposlali vědeckému orgánu CITES, Agentuře ochrany přírody a krajiny, podle níž jde o jednoznačný falzifikát, navíc velmi nepovedený. Podle Pavly Říhové, šéfinspektorky České inspekce životního prostředí, která je kontrolním orgánem CITES, jsou podvodné chovatelské inzeráty na internetu podobným problémem jako podvody s internetovým bankovnictvím, obecně označovaným jako „phishing“. „Inzeráty jsou vytvářeny pomocí automatického překladače a hromadně rozesílány do mnoha zemí, zdrojem těchto podvodů bývá nejčastěji Kamerun,“ vysvětluje. „Cílem je vylákat ze zájemce platbu předem, pokud ne celou, pak alespoň její část např. na údajné zajištění veterinární kontroly zvířete, obstarání přepravy, apod.“

K TÉMATU: Podvodné inzeráty na levné ary hyacintové mají první oběť v Česku

Vynaloženou částku pak kupec může rovnou odepsat. „Není třeba zdůrazňovat, že pokud důvěřivý zájemce peníze pošle, nedostane ani zvíře ani peníze nazpět a prodejce vzápětí přestane komunikovat,“ konstatuje Pavla Říhová. Důmyslnější podvodníci, kteří vědí, že na obzvlášť vzácné a drahé druhy papoušků se vztahuje registrační povinnost a je nutné povolení k jejich vývozu, ochotně zájemcům na vyžádání zasílají elektronické kopie dokladů CITES. „Pokud jsou „prodejcem“ zaslány nějaké doklady, jedná se vždy o doklady padělané. Případné zaslané fotografie nabízeného zvířete jsou staženy z veřejných stránek Internetu,“ popisuje Pavla Říhová. Podvody tohoto typu nejsou ničím novým, už před šesti lety před nimi varovalo české ministerstvo životního prostředí.

Ukázka podvodného inzerátu na webu iFauna.cz. Text je zjevně přeložený pomocí internetového translatoru, e-mail má podivnou koncovku a fotografie byla patrně ukradena z nějakého chovatelského webu.

Ukázka staršího podvodného inzerátu na webu iFauna.cz, který byl posléze administrátorem smazán. Text je zjevně přeložený pomocí internetového translatoru, e-mail má podivnou koncovku a fotografie byla patrně ukradena z nějakého chovatelského webu.

Kde ověřit pravost vývozních dokumentů?

„Ministerstvo životního prostředí (MŽP) doporučuje veřejnosti, aby před jakýmkoliv nákupem exemplářů CITES přes internet, zvláště když je vyžadována platba za zboží předem, byla vždy nejprve důkladně ověřena věrohodnost prodeje, příp. byly na MŽP (cites@mzp.cz) zaslány k ověření kopie vývozních dokladů přikládaných k inzerovaným nabídkám. Zároveň upozorňujeme, že před plánovaným dovozem exemplářů CITES z přílohy A a B nařízení Rady (ES) č. 338/97 je třeba mít na MŽP vyřízeno dovozní povolení CITES k předmětným exemplářům,“ napsalo tehdy ministerstvo na své internetové stránky. Ondřej Klouček z oddělení mezinárodních úmluv Odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků MŽP serveru Ararauna.cz potvrdil, že možnost konzultace pravosti dokladu u tohoto resortu nadále platí.

ČTĚTE TAKÉ: Kde inzerovat nákup nebo prodej papoušků? Přehled nejlepších chovatelských webů v Evropě

„Potvrzuji, že Ministerstvo životního prostředí je kompetentním orgánem k ověřování dokladů CITES při pochybnostech o jejich pravosti. Své dotazy k ověření pravosti dokladů CITES lze zasílat emailem na adresu: cites@mzp.cz, MŽP vždy ochotně pomůže při ověření jejich platnosti,“ uvedl Ondřej Klouček. Kontrola je poměrně jednoduchá, u exemplářů, které spadají do první přílohy, respektive přílohy A úmluvy CITES existuje registrační povinnost a konkrétní pták tak musí být dohledatelný v národním registru daného státu. V případě papoušků z druhé přílohy (nebo přílohy B) CITES je při vývozu a dovozu nutné povolení od příslušného ministerstva životního prostředí, a jeho pravost může české MŽP ověřit u partnerského resortu z dané země. V zásadě však platí na podezřelé inzeráty vůbec neodpovídat. „Důrazně varujeme před jakýmikoli reakcemi na tento typ inzerátů a nabídek,“ souhlasí Pavla Říhová z ČIŽP.

Úvodní screenshot: Ararauna.cz

3 komentářů

 1. Vanesa napsal:

  Na první inzerát jsem se dívala asi před týdnem a taky se my zdál velmy divný.

 2. Vítek napsal:

  Myslíte že ararauna za 4 tisíce s klecí je podvod?

  • Eva napsal:

   Za čtyři tisíce dostanete maximálně tak araraunu vyndanou z mrazáku… samozřejmě bez klece.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..