Neofémy oranžovobřiché letos na Tasmánii vyvedly 60 mláďat, do zimovišť poletí 140 ptáků

O něco horší hnízdní sezónu, než původně předpokládali ochránci přírody z Tasmánského programu na záchranu neofém oranžovobřichých, měli letos tito kriticky ohrožení papoušci na jediném známém hnízdišti Melaleuco na Tasmánii. Ze 70 dospělých ptáků, kteří se po zimě strávené v jižní Austrálii vrátili do Tasmánie, zahnízdilo 18 párů, které vyvedly zhruba 60 mláďat. To je o třetinu méně než v loňském rekordním roce, kdy jich bylo 88 – nejvíce od roku 1994, kdy byl spuštěn projekt na jejich záchranu. Zvýšil se ale průměrný počet mláďat vyvedených z jednoho hnízda na 3,33, což je nejvíce za posledních deset let. Navíc to vypadá, že do zimovišť letos poletí druhý nejvyšší počet neofém za posledních 15 let: celkem asi 140 ptáků.

Během návratu neofém ze zimovišť ochránci doplnili od října do listopadu 2021 divokou populaci 24 dospělými ptáky odchovanými v zajetí, které vypustili ve třech vlnách. Z nich však nadále biologové pozorují jen tři ptáky. Ze 70 neofém, jež se vrátily ze zimovišť na tasmánské hnízdiště, jich v Melaleucu během hnízdění zůstalo jen 38. „Velmi se to liší od předchozích sezón: od roku 2013 jsme zaznamenávali většinu navrátivších se divokých ptáků (přes 70 procent) a neofém vypuštěných během jarní sezóny (přes 50 procent) na Melaleucu až do konce hnízdní sezóny,“ konstatují zástupci záchovného programu. Pokud „zmizelé“ ptáky ornitologové nezaznamenají do letošního prosince, budou je považovat za uhynulé.

Zlom v záchranném projektu neofém oranžovobřichých: v přírodě se vylíhlo 88 mláďat, nejvíc od roku 1994

Výsledek zaostal za očekáváním

„Počet hnízdících párů a pokusů o hnízdění byl nižší, než jsme původně očekávali, pravděpodobně kvůli poklesu počtu samic před začátkem hnízdění. Úspěšnost každého hnízdění však byla vysoká: 18 pokusů o hnízdění přineslo až 60 mláďat. Navzdory nízkému počtu hnízd by to byl druhý nejvyšší počet mláďat vylíhlých na Melaleucu od roku 2004. Navíc průměrný počet mláďat na hnízdo, 3,33, je nejvyšší za více než deset let,“ uvedli ochránci. Koncem tasmánského léta navíc vypustili na hnízdišti 50 mladých neofém odchovaných v zajetí v záchranných stanicích Moonlit Sanctuary, Healesville Sanctuary a Department of Natural Resources and Environment Tasmania Five Mile Beach Beach.

„Když sečtete 41 navrátivších nebo na jaře vypuštěných dospělých jedinců, kteří zůstávali po celé hnízdní období na Melaleucu, s 50 vypuštěnými mladými ptáky a 60 přirozeně odchovanými mláďaty, očekáváme, že do zimovišť letos z Tasmánie odletí asi 140 papoušků,“ konstatují členové záchranného týmu. „Přestože máme z výsledků letošní hnízdní sezóny smíšené pocity, víme, že počet přeživších a odchovaných ptáků tohoto kriticky ohroženého druhu se bude rok od roku lišit. V posledních pěti letech docházelo k neustálému zvyšování početnosti divoké populace. Jsme přesvědčeni, že tomu tak bude i nadále,“ dodali. Nyní spoléhají na své kolegy z jižní Austrálie, kteří plánují monitoring zimujících ptáků.

Sečteno a podtrženo: z australských zimovišť se do Tasmánie vrátilo 70 neofém oranžovobřichých, nejvíc za 15 let

Úvodní foto: Mark Holdsworth, Pozible.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..