Američtí veterináři úspěšně vyléčili ozařováním rakovinu u kakadua inka

Úspěšnou léčbu rakoviny ozařováním u kakadua inka ohlásila Kansaská státní univerzita. Její studenti popsali v časopise Journal of the American Veterinary Medical Associaiton případ podocasního fibrosarkomu, zhoubného nádoru u kakadua inky, který se podařilo eliminovat díky radiační léčbě. Papoušek zákroky podstoupil na veterinární klinice Veterinary Health Center. Ptáka na veterinu přivezl jeho majitel kvůli zvětšující se bouli pod ocasem. Papoušek se i přes nález choval naprosto normálně, byl ostražitý, citlivý a vypadal úplně zdravý. Po biopsii, kterou provedli veterináři David Eshar a Neta Ambar, se ale ukázalo, že jde o maligní nádor.

Ještě před potvrzením, že jde o fibrosarkom, veterináři papouška poslali s majitelem domů s léky, protože nebylo jednoznačné, zda je boule opravdu nádorem nebo ne. „Jakmile druhá biopsie potvrdila, že jde o maligní typ nádoru, konzultovali jsme situaci s Dr. Chieko Azumou z onkologického oddělení ve Veterinárním zdravotním středisku,“ uvedla studentka Daria Hinkle, hlavní autorka později vydané studie o případu. „Doporučila nám, abychom kakaduovi naordinovali radiační terapii, abychom dostali nádor pod kontrolu,“ dodala. Kakadu tak musel zůstat ve veterinárním středisku po celý měsíc, aby mohl denně podstupovat ozařování, které probíhalo v krátké celkové anestezii.

Američtí veterináři provedli první úspěšnou operaci kýly u andulky

Léčba trvala rok a půl

„Během hospitalizace si vedl skvěle a prakticky se stal maskotem kliniky,“ popisuje Eshar, docent klinických věd na Kansaské státní univerzitě. „Díky řadě případů radiační terapie popsaných v literatuře, které se týkaly papoušků, jsme se rozhodli zvolit správnou léčbu. Popisované případy byly jiné, než ten náš. Doufali jsme, že kakadua budeme moci léčit bez častých nepříznivých účinků ozařování.“ Kakadu inka podstoupil podle Kansaské státní univerzity deset kol ozařování, která odpovídala podobnému rozsahu terapie u psů. Veterináři nepoužili žádné chemoterapeutické léky a léčba byla dokončena po půldruhém roce s tím, že kůže na místě, které bylo ozařováno, je zcela zhojená a bez jakýchkoli známek zdravotních komplikací.

„Je to podruhé, co se mi podařilo sepsat unikátní případ léčby ptačího pacienta za pomoci doktora Eshara. Díky publikaci této práce se mohu přiblížit svému snu pracovat jako veterinářka zaměřená na exotická zvířata,“ uvedla Daria Hinkle, která bude v květnu na Kansaské státní univerzitě promovat a získá titul doktorky veterinární medicíny. Ihned poté se Hinkle chystá zahájit stáž na Státní univerzitě v Severní Karolíně a v budoucnu bude usilovat o pozici veterinářky v některé z větších zoologických zahrad ve Spojených státech. Kansaská státní univerzita doplnila, že kromě Hinkle se na publikaci odborné studie o radiační léčbě kakadua inka podíleli doktoři Eshar, Ambar, Azuma a Sarah Schneider, bývalá patoložka na této univerzitě.

Nejčastější problémy se snůškami u papoušků a jak se dají řešit

Úvodní foto: Wikimedia Commons / DILIN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..