Austrálie zařadila kakadua přilbového mezi ohrožené druhy, populace klesla o 70 %

Nejmenší z černých druhů kakaduů, australský kakadu přilbový, se ocitl na seznamu ohrožených druhů vedeném federální australskou vládou. To je stupeň před změnou klasifikace jeho ohrožení i v celosvětové Červené knize ohrožených živočichů IUCN. Informoval o tom server Timesnewsgroup.com.au. Důvodem zařazení kakadua přilbového mezi ohrožené druhy je rapidní úbytek divoké populace zapříčiněný rozsáhlými požáry, které postihly Austrálii v letech 2019 a 2020. V jejich důsledku poklesl počet těchto papoušků až o rekordních 70 procent. Problémem je i nedostatek hnízdních příležitostí, kvůli kterému se kakaduové přilboví stále častěji stahují do australských měst včetně Sydney.

„BirdLife Australia doporučila oficiální zařazení kakadua přilbového na seznam ohrožených druhů a ministerstvo životního prostředí prověřilo míru úbytku jeho populace, která resort natolik znepokojila, že dospěl k závěru uvést jej do kategorie „ohrožený“ druh,“ uvedl manažer organizace BirdLife Australia Sean Dooley. Aktualizace seznamu ohrožených druhů Austrálie vyšla 2. března společně s varováním federálního ministerstva životního prostředí, že aktuálně neexistuje žádný oficiální záchovný program pro kakaduy přilbové. „Tento druh vyžaduje komplexnísadu opatření, které by ho pomohly zachovat ve volné přírodě a zmírnilo hrozby, kterým čelí napříč státy australské federace. Zapojit se musí i majitelé pozemků, kde papoušci žijí a další zúčastněné strany,“ uvedlo ministerstvo.

Pětinu populace kakaduů přilbových a hnědohlavých zabily požáry. Vědci je chtějí zařadit mezi ohrožené druhy

Ohrožena je zejména severní populace

Podle monitorovacího programu BirdLife Australia počty kakaduů přilbových za posledních deset let klesly až o 70 procent. „Požáry zničily až 35 procent jejich stanovišť,“ konstatuje Sean Dooley. Podle ministerstva kakadua přilbového ohrožuje i změna klimatu, úbytek vhodných stanovišť k hnízdění a zdrojů potravy. „Klimatické změny vedou ke zvyšování teplot v jejich preferovaných chladných lesních stanovištích, výrazně je také ohrožuje těžba dřeva, a především pak velkých starých stromů s vhodnými hnízdními dutinami,“ vypočítává manažer BirdLife Australia. Značné úbytky populace zaznamenávají ornitologové v severní části jejich rozšíření, zatímco jižní populace je poměrně stabilní. „Počty kakaduů v regionu Otways se drží, zaznamenáváme je v Anglesea a Lorne a objevují se na předměstí Geelong,“ uvedl Dooley.

„Ukončení těžby dřeva v Otways znamená určitou naději pro jihozápadní populaci kakaduů přilbových a ve východní části Victorie a Nového Jižního Walesu existuje méně faktorů, které by mohly vést k vyhynutí druhu,“ míní manažer ornitologické společnosti. Výbor pro ochranu ohrožených druhů již loni v létě uvedl, že požáry zlikvidovaly 15 až 69 procent populace kakadua přilbového. Za další rok od těchto požárů došlo k dalšímu snížení o 21 procent. „Očekává se, že v příštích dvou letech jejich populace klesne až na 29 procent původního stavu před požáry,“ varovali ochránci přírody. Podle Sarah Legge, vědecké pracovnice zasedající ve výboru pro ohrožené druhy, lesní požáry zasáhly asi 36 procent území, na kterém žijí kakaduové přilboví a zhruba polovina tohoto zasaženého území byla zcela zničena.

Papouškům v Austrálii se za poslední dvě století kvůli oteplování zvětšují zobáky

Úvodní foto: Wikimedia Commons / JJ Harrison

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..