Metropole Nového Zélandu řeší nezvané návštěvy papoušků nestorů kaka v domácnostech

UVNITŘ VIDEO – Nejen nestoři kea tropí pikle na Novém Zélandu. V metropoli této ostrovní země Wellingtonu nyní řeší problémy s jejich méně známými, ale stejně inteligentními příbuznými nestory kaka. Pro milovníky papoušků z Evropy je tento ptačí druh takřka neznámý, protože se na rozdíl od nestorů kea v zajetí mimo Nový Zéland nevyskytuje a donedávna absentoval i v okolí Wellingtonu. Ochránci přírody zde v roce 2002 vypustili šest ptáků, kteří představovali první zástupce svého druhu v regionu po více než 100 letech. Dnes už nestoři kaka mají v metropoli a jejím okolí stabilní populaci, což se ale projevuje i tím, že pronikají do rodinných domů a zvědavě si prohlíží jejich interiéry.

Předminulý týden to na vlastní kůži zažila Libby Allwoodová, která svoje setkání s nestorem kaka popsala zpravodajskému serveru Stuff.co.nz. Když se vrátila do svého domu, spatřila nestora kaka, jak sedí v pokoji na topení. „Vešla jsem do obývacího pokoje a naše kočka tu zírala na zeď. Nakonec se ukázalo, že sleduje nestora kaka,“ uvedla žena, která se svojí rodinou bydlí přes silnici od hranice rezervace Zealandia, kam byli nestoři kaka před 20 lety vypuštěni. Libby Allwoodová se domnívá, že papoušek musel do domu vlézt otevřeným oknem. Uvnitř nic neprovedl, pouze si sedl na topení a sledoval domácí kočku. Poté, co rodina otevřela dveře na zahradu, nestor vyletěl ven.

Očekávají od lidí potravu?

Rovněž Allan Wright loni v září „načapal“ zvědavého nestora kaka ve svém domě. Pták se nějakou dobu pohyboval po terase a poté si to zamířil otevřenými dveřmi dovnitř. „Možná očekával, že dostane nějaké jídlo,“ míní Allan Wright. Papouška možná také lákaly plastové hračky, které děti často nechávaly na terase a nyní byly uvnitř domu na zemi. Nečekaná ptačí návštěva ale netrvala dlouho: Wright papouška opatrně odehnal a považoval tento zážitek za docela legrační zpestření dne. Nestoři kaka se v okolí Welligtonu dobře množí, jenom mezi lety 2011 až 2021 jejich populace narostla o 250 procent. Nese to sebou ale problémy. Kakové například rádi olupují kůru z nepůvodních druhů stromů, jako jsou borovice, a házejí ji na zem pod sebe, což občas způsobuje zranění návštěvníkům městských parků.

Etoložka Dr. Rachael Shaw vzpomíná, jak nestor kaka navštívil její dům ve chvíli, kdy jeden její známý nechal otevřené dveře ze zahrady. Sama se domnívá, že smělost nestorů kaka souvisí s tím, že lidé často tyto papoušky krmí na svých terasách a balkonech. „Je to asi nejproblémovější důsledek tohoto krmení,“ míní Shaw. „Kakové by si mohli začít spojovat domy s příležitostí získat lehce potravu, když jim ji lidé takto dávají.“ Papoušci by pak přestali vnímat lidskou přítomnost jako riziko. Ztráta plachosti by pak vedla k dalším problémovým situacím, například když domácí mazlíčci napadnou zvědavé ptáky. Nestoři kaka by pak mohli svými ostrými zobáky poškodit majetek obyvatel domů. Proto navrhuje papoušky, kteří zabloudí do domácnosti, pomalu vykázat ven.

Úvodní foto: Stuff.co.nz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..