Sedm let vězení za pašování papoušků žako z Demokratické republiky Kongo do Ugandy

Nepodmíněný trest sedm let ve vězení si vyslechl pašerák divokých papoušků žako z Demokratické republiky Kongo, kterého zadržela skupina policistů, vojáků a zástupců úřadu na ochranu přírody v sousední Ugandě. Muž byl podle serveru Mongabay.com zatčen letos v dubnu v západní Ugandě a soud jeho případ projednal ve zrychleném řízení. „Ochránci přírody uvítali zatčení muže a rychlé stíhání jako příslib, že úřady budou brát obchodování s volně žijícími zvířaty vážně,“ uvedl web s tím, že mezery v legislativě v Ugandě i Demokratické republice Kongo nadále usnadňují nelegální obchod s divokými zvířaty. Odsouzený pašerák Bob Mbay Kabonga převážel do Ugandy 122 žaků velkých.

Muž byl zadržen 14. dubna v okrese Kisoro v západní Ugandě. Rozsudek padl již 12. května. Kabonga se před soudem doznal k dovozu divoké zvěře do Ugandy bez toho, aniž by k tomu měl potřebnou licenci, a také k nezákonnému držení chráněných druhů. „Trest odnětí svobody bude výstrahou pro další cizince, že Uganda si nepřeje být centrem zneužívání divokých tvorů,“ uvedl vrchní soudce Gladys Kamasanyu při čtení rozsudku. Podle manažera komunikace Ugandského úřadu na ochranu přírody Bashira Hangiho nabrala snaha o vynucování legislativních pravidel v oblasti ochrany přírody správný směr. „Byli jsme svědky spravedlnosti, kterou si vynutili soudní úředníci. Samozřejmě budeme žádat o přísnější tresty, ale nyní jim děkujeme a tleskáme,“ uvedl.

Demokratická republika Kongo poprvé vypustila do přírody 39 papoušků žako zabavených pašerákům

První vlaštovka, ale chce to přitvrdit, říkají ochránci

Zakladatel a generální ředitel nevládní organizace ConservCongo Adams Cassinga míní, že případ je důrazným varováním pro všechny další potenciální pašeráky zvířat. Až 90 procent divokých zvířat a produktů z nich, které jsou prodávány v Ugandě, podle něj pochází ze zahraničí. „Mbayovo zatčení a odsouzení vyslalo silnou zprávu obchodníkům s divokými zvířaty. Už se nemají kam schovat. Budeme je hledat a pokud se jim podaří vyhnout jedné pasti, spadnou do druhé, dokud se nám nepodaří obchodování s volně žijícími zvířaty zcela vymýtit,“ uvedl Cassinga. Celosvětová ochranářská organizace World Parrot Trust považuje tento případ za důležitý precedens a odstrašující moment.

Rowan Martin, londýnský ředitel programu na ochranu papoušků ve World Parrot Trust, prohlásil, že země jako Demokratická republika Kongo potřebují ještě posílit legislativu zaměřenou na ochranu přírody. Odchyt papoušků žako je sice v celé Africe zakázaný, ale orgány činné v trestním řízení v řadě zemí nepostupují proti pašerákům dostatečně přísně. „Je potřeba, aby se tyto úřady zaměřili na demontáž obchodních sítí a na vývozce a dovozce, kteří mají lví podíl na ziscích z tohoto obchodu,“ míní Martin. Velkým problémem je i domácí prodej žaků v jednotlivých afrických státech, protože například ugandské předpisy stále umožňují lidem kupovat si papoušky žako jako domácí mazlíčky, aniž by prokazovali jejich původ.

V Kamerunu zadrželi pašeráka s osmi papoušky žako. Hrozí mu tři roky vězení a vysoká pokuta

Úvodní foto: Uganda Wildlife Conservation Education Centre

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..